Индия надмина Великобритания по брой заразени от коронавирус през последното денонощие, когато в света случаите достигнаха 7.5 милиона, а починалите надхвърлиха 420 000 по данни от платформата за проследяване в реално време на университета "Джонс Хопкинс".
Близо 300 хил. са случаите в Индия (297 535) по данни на здравното министерство в страната и с тях страната става четвъртата най-засегната от новия коронавирус след САЩ, Бразилия и Русия и изпреварвайки Великобритания, където актуалният брой е 292 860. Починалите в Индия са 8 498, 147 842 са активните случаи, 148 194 са излекуваните.
Бразилия прехвърли прага от 40 хил. починали и 800 хил. заразени, по данни на Министерството на здравеопазването. Починалите 212-милионната страна са 40 919. 1239 от тях - през последните 24 часа. Двата символични прага бяха преминати вчера, когато търговските центрове отново отвориха врати в Рио де Жанейро и Сао Паулo. Потвърдените инфекции са 802 828, което нарежда Бразилия на второ място в света след Съединените щати.
В Латинска Америка заразените вече са над милион и половина души, а починалите - 70 хил.
В същото време Австралия обяви, че е премахнала COVID-19 в някои части от територията си. Общо за страната случаите са 38, каза главният санитарен лекар на страната Брендън Мърфи, цитиран от Ройтерс. Повече от половината са завърнали се от чужбина.
Премиерът Скот Морисън съобщи, че ще от юли стадионите в Австралия ще пускат до 10 хил. души публика на спортни събития. Тези с капацитет до 40 000 места ще приемат до 10 000 зрители.
Пазари
Здравните власти в САЩ предупредиха, че се очаква нова вълна на заразата в страната, а публичното оповестяване на тези опасения доведе до срив на финансовите пазари.
Бенчмаркът Dow Jones загуби 6.9% от стойността си или над 1800 пункта, съобщава Bloomberg България. Всичките 30 компании в състава му приключиха сесията на червена територия. Широкият показател S&P 500 потъна с 5.47%. Технологичният измерител Nasdaq заличи 5.27%.
Авиокомпаниите, круизните оператори и туристическите компании понесоха основната тежест на разпродажбите. Поевтиняха и книжата на енергийните компании, водени от спада в цената на петрола. Доходността по десетгодишните американски облигации се понижи до 0.65%, докато доларът поскъпна.
Европейските борси регистрираха най-големите си загуби от повече от два месеца. Индексът Stoxx 600 загуби 4.1%. Спадовете поведоха акциите на банките, автомобилните компании и транспортните дружества. Въпреки че европейските акции поскъпнаха с около 30% до най-високите си стойности в началото на юни, възстановяването на пазара се оказа в застой, тъй като инвеститорите започнаха да прибират печалби.
На стоковите пазари петролът губи сериозни позиции малко преди 23 часа българско време в четвъртък. Фючърсите върху американския суров петрол WTI поевтиняват с близо 10% до 35.69 долара за барел за контракти с доставка през юли. Брент се търгува с отстъпка от 9.27% до 37.86 долара за барел за доставка през август. Последните спадове заплашват да заличат възстановяването на петрола от историческите отрицателни цени, достигнати през април.
Златото повиши цената си с 0,81% до 1734.70 долара за тройунция за доставка през август.
На валутните пазари еврото поевтиня с 0,72% спрямо зелените пари до 1.1292 долара.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Бедстващи без ток от пет дни излизат на протест, блокират пътища
Бедстващи без ток от пет дни излизат на протест, блокират пътища
Бедстващи без ток от пет дни излизат на протест, блокират пътища
Бедстващи без ток от пет дни излизат на протест, блокират пътища