Германският министър на отбраната: САЩ се нуждае от Европа. Не можем да се взираме в Белия дом като заек в змия

OFFNews 31 January 2026 в 13:53 3504 4
Борис Пистроиус, външен министър на Германия - Getty Images

Снимка Getty Images

Борис Пистроиус, външен министър на Германия

Германският министър на отбраната Борис Писториус призова европейските държави да подхождат с увереност в отношенията си с правителството на САЩ, предаде ДПА.

"Би било грешка, ако се взираме в Белия дом като заек, вперил поглед в змия. Така бихме изгубили фокуса върху това, което трябва да направим: да станем по-суверенни и по-независими“, каза Писториус в интервю за медийната група Ар Ен Де, цитирана от БТА.

По думите му президентът на САЩ Доналд Тръмп разчита на несигурността и страха, за да постига целите си.

„Онези, които се страхуват, обаче вземат погрешни решения. Затова не бива да допускаме да бъдем сплашвани“, каза германският министър на отбраната, визирайки съпротивата на европейски правителства срещу агресивния натиск на Тръмп Съединените щати да поемат контрол над Гренландия - полуавтономна територия, принадлежаща на Дания.

Писториус подчерта, че САЩ се нуждаят от Европа също толкова, колкото Европа се нуждае от САЩ. По думите му Европа има ключово геостратегическо и геоикономическо значение за Вашингтон.

„Представете си, ако Европа се превърне в сфера на влияние на Русия, в случай че руският президент Владимир Путин успее да изтласка американците оттук или да ги накара да се изтеглят. Тогава САЩ биха се оказали притиснати между Русия и Китай. Това със сигурност не би било в интерес на американците“, заяви той.

v

    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    2247

    4

    Деспин Митрев

    31.01 2026 в 19:20

    оцетофен, да не заревеш, ако се намерят желаещи... Щото до Мацква са били на марш, и ако не са били Щатите, щяхме да караме Мерцедеси вместо ладички.

    -1243

    3

    Октим

    31.01 2026 в 19:12

    В момента Америка се нуждае от едно, а по-точно да изхвърли на боклука оранжевия диктатор и цялата неграмотна пасмина около него! Жалкото е, че още мислят ненужно дълго и се назлъндисват!

    505

    2

    aceton

    31.01 2026 в 16:24

    този щеше да прави армия, ама нещо не се получава. няма желаещи.

    16744

    1

    borisboris

    31.01 2026 в 13:57

    Не може да се вглеждаме със страх и влага в погледа към Тръмп, каза Писториус. Дръжте ни бирата, каза българското правителство в оставка, мачкайки нервно тубата с вазоелин.