

Ние нямаме проблем с гласуването в чужбина по принцип. Имаме проблем с гласуването в Турция.
Това коментира Даниел Вълчев, професор по право и бивш министър на образованието, във връзка с въпроса за уседналостта при гласуване в интервю за БНР.
По думите му проблемът идва от това, че понякога изглежда, че вотът от Турция е организиран и подменя свободния избор. По думите му съществува две решения. Първият вариант е уседналостта, а вторият е да се реши въпросът с двойното гражданство. Според него темата за двойното гражданство е по-важна. Той припомни, че то е било въведено в началото на демокрацията заради многото политически емигранти. По този начин те са били поканени да се завърнат в страната. "В момента двойното гражданство не дава никаква добра перспектива на българската държава в тази област", смята юристът. Според него на хората с двойно гражданство може да бъде даден разумен срок да направят своя избор.
Въпросът с вота в Турция може да се реши, ако избори бъдат провеждани само в дипломатическите ни представителства там - консулства и посолство, т.е. там, където е българска територия, каза още Даниел Вълчев. Друга възможност е да има "мек образователен ценз" - както например при вота от 26 март 2017 г., когато гласоподавателите в чужбина попълваха декларации пред член от избирателната комисия.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
21765
2
13.04 2017 в 12:08
8165
1
13.04 2017 в 12:03
Последни коментари
zuljin
Когато дори и физически се разправят с ГЕРБ... Борисов обвини Христо Иванов и ДПС, че му организирали преврат
zuljin
Който твърди, че изборните резултати са манипулирани, е невежа или лъжец
zuljin
БСП ще подкрепи Радев, бус пуска 'Времето е наше' пред централата (обновена)
zuljin
Дани Каназирева: Манолова, Дончева и Хаджигенов се държат като мутри в парламента
zuljin
Мажоритарни избори? Cui bono?
Човека
Глобиха концесионера на плаж 'Смокиня' с 3800 лева
Egocentric Eccentric
Мажоритарни избори? Cui bono?