В навечерието на Великден продавачка на билети на автогарата във Варна отказва да продаде билет на украинска бежанка с аргумента „За украинци никога няма места!“. За случката сигнализира Татяна Кристи, журналистка и общественичка от фондация "Открито сърце".
Коя е Анна Соколенко?
Украинката Анна Соколенко е самотна майка, която се грижи за двете си деца във Варна. Соколенко е бежанка от войната в Украйна. Според разказа на Татяна Кристи Соколенко работи почти без почивни дни. Цяла седмица се грижи за многдетно семейство в Силистра и за малко се връща във Варна да се види със собствените си деца, едно от което е със здравословни проблеми.
Какво се случва?
"В съботата преди Великден тя трябва отново да пътува до Силистра, защото е на работа. Отива на автогара Варна и иска да си купи билет за автобуса. Когато отива на гишето (на снимката) и иска да си купи билет за 10 ч. сутринта, служителката я пита: „Вие украинка ли сте?“ Тя усмихнато отговаря, че е. Служителката й казва, че няма места в автобуса. Анна много се учудва, но казва: „Тогава дайте ми билет за друг час.“ Пламенка й отговаря: „За украинци никога няма места!“.
Анна започва да плаче, да й се моли, да й обяснява, че трябва да отиде на работа. Служителката невъзмутимо й казва, че няма да й продаде билет. Тогава Анна и казва, че ще се обади на полицията. Служителката, заедно със служителка на другото гише започват да й се подиграват: „И какво, ще им ревеш и на тях ли!“ Пристига полиция, Анна цялата в сълзи им разказва как служителките отказват да и й издадат билет, защото е украинка. Един полицай отива на гишето и й купува билет за часа, за който са й казали, че няма билети", разказва Татяна Кристи за случката с Анна.
Какво казва служителката?
"Всеки има право на мнение". На въпрос за непродадения билет, служителката отговаря, че украинката е дошла в ден, когато автобусите са пълни, защото са празници. Тя отрича да е отказала да продаде билет на етническа основа.
Историята не свършва дотук
Няколко дни по-късно Анна отива отново да си купи билет на автогарата във Варна. Друга служителка се заяжда с нея, че след издаване на билет няма право на връщане. Анна отговаря, че това не е вярно, защото на самия сайт пише, че има възможност да се връщат билети. Продавачката отвръща със заяждане: „Е, вие украинките само знаете да ревете“.
Протестни реакции
Татяна Кристи организира днес протестно медийно отразяване на ситуацията от варненската автогара. Кристи споделя на профила си, че "служителката, която малтретираше украинката Анна Соколенко, беше на работа. Пред камера отрече действията си".
Пред медиите Кристи е категорична, че тя и нейната фондация ще преследват по съдебен ред всеки, който постъпва дискриминационно спрямо други хора на национална, етническа, сексуална основа, възраст или здравословно състояние.
"Нека българските фашисти да запомнят: Тук не е Москва! Тук ще ви преследваме смело и по закон! Неуморно!", пише още общественичката.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2615
22
05.05 2026 в 15:33
6505
21
04.05 2026 в 23:42
Имам съмнение че точно така изглеждат истинските зомбирани до фанатизъм верни привърженици и избиратели на Копейките и "новата месия" Радев.
3090
20
04.05 2026 в 23:18
3935
19
04.05 2026 в 21:37
Не особено умните са мнозинство по целия свят и това не знам дали може някога да се промени.
Но сте права, оставихме не особено умната си прослойка да слезе до напълно първосигнално ниво.
И дай боже всекиму свекърва:/тъща като Вас.
2030
18
04.05 2026 в 20:48
5169
17
04.05 2026 в 19:56
1. Няма да помагаме на Украйна, за да капитулира, а Русия да победи.
2. Санкциите срещу Русия са израз на идеологически предразсъдъци и трябва да отпаднат
3. В ЕС командват глупаци, докато ние сме най-умните от всички 27 страни членки.
4. Ние сме за Европа, но не днешната, а тази от времето на Де Гол, Митеран, Аденауер и затова си избрахме не нов Орбан, а нов спасител, който е нещо средно между горните трима и ще се бори за Европа на миналото, не на бъдещето.
17044
16
04.05 2026 в 19:55
Преди години един бакшиш пак там ми разправяше, как и Европата и руснята ръсят пропаганда и промиват мозъци, ама на него руската пропаганда му харесва повече и за това бил про русийски.... и това след началото на войната - есента на 22ра.... та толкова за хората с доматиту и дънкиту.
4025
15
04.05 2026 в 18:38
Върхът на властта и е да се изрепчи и подиграе на слаб, дете, чужденец...
Ама ще ги забòли като им изпънат името на фирмата и 1-2 ТВ камери дойдат да попитат същото.
-1243
14
04.05 2026 в 18:22
6610
13
04.05 2026 в 18:13
За Б И Л Е Т... мила моя майнольо.
Представи си, ако е нещо наистина на живот и смърт... и зависиш от някой като тая малоумна леля. Ко прайм?
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Увеличават пенсията за старост, вдигат се и други