Днес празнуваме Бабинден, той се отбелязва и на 8 януари. Празникът е и ден на родилната помощ, акушерките и гинеколозите.
Бабинден е посветен на жените, помагали на младите невести при раждане. Макар много от обичаите да са се изгубили през годините, други традиции са се запазили.
На някои места в страната още преди изгрев слънце майките с деца до тригодишна възраст отиват до чешмата и наливат прясна вода. В нея пускат стрък босилек или здравец.
Майките взимат и сапун, и нова кърпа. С тях помагат на бабата да се измие и й подаряват кърпата.
От своя страна бабата връзва на дясната ръчичка на детето бяло или червено конче.
Днес празнуват над 3600 акушерки и 1300 лекари акушер-гинеколози в цялата страна, съобщи Нова тв. Празникът ще бъде отбелязан официално в много болници и АГ-отделения в страната.


















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
21.01 2016 в 08:46
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
В 16 ч. министърът на финансите представя Бюджет 2026
Демографът Магдалена Костова: С раздаване на пари раждаемост не се подобрява
В 16 ч. министърът на финансите представя Бюджет 2026
Спряха влаковете в цяла Германия
Еньовден е, днес не се работи, хиляди черпят за имен ден