"Българският бизнес губи по 70-80 милиона лева годишно заради големия стрес, на който са подложени служителите", заяви председателят на Българската стопанска камара Тончо Томов по време на пресконференция на тема "Играта на професионалното прегаряне и баланс личен живот-работа".
"Има много дефиниции на така наречения „бърн аут“ (прегаряне). Една от тях гласи следното: състояние, свързано с емоционално и физическо изтощение. Част от симптомите са главоболие, изтощение, схващания, дори дисфункция в сексуалния живот, поведенчески проблеми, агресивност. Според данни от САЩ и Европа различните поколения и полове имат различна предразположеност към "прегаряне". Идеята ни е да обясним и обучим бизнес средите как да предпазват служителите си от този стрес, тъй като в днешно време средата става все по-взискателна, плановете – все по-предизвикателни. Относно данни за това състояние сме изостанали на фона другите държави от ЕС, но се надяваме до 1-2 години да имаме по-точни цифри", обясни Анелия Горгорова – управител на Key Success Indicators (консултантска компания в областта на управлението на човешките ресурси и бизнеса) и член на управителния съвет на Българска асоциация за управление на хора.
"Стресовият феномен съществува и в България. Образованието, армията и администрацията са едни от сферите на работа с най-висок процент на прекомерен стрес. Като цяло работата, която изисква контакт с хора, е най-засегната. Годишно се изплащат над 144 милиона лева за болнични, а 50 на 100 от тях са причинени именно заради стрес или бърн аут. Тук не е засегнат само бизнесът, но и ангажираните хора. Неблагоприятният климат на работната среда предизвиква стресово състояние. Да създадем клинични пътеки и терапии не е единственият начин да решим проблема. Трябва да се създаде работна атмосфера, която да прави служителите щастливи", обясни още Томов.
В България има регулация относно този проблем, тя е неизбежна, заради европейски регламенти, но е твърде обща. Според нея, работодателите са задължени да следят психическото здраве на служителите си, но няма нужния капацитет и контролни органи, обясни Томов.
"Стресът е епидемията на 21-ви век. Той работи на две нива - честота и степен на стрес. В Северна Америка бърн аут струва на бизнеса над 320 милиарда долара годишно. В Торонто 30% от младите хора имат психически проблеми, тревожност, депресия или различни физически заболявания. Има шест основни фактора, които влияят върху стреса на служителите: конкуренцията, отчуждаването, посланията от обществото, технологията, самотата и икономиката на държавата. Хората вярват в мита за прогреса, за ефективността, за удовлетворението. Отговорността да се предпазим от това не е само индивидуална. Трябва да се борим заедно, да изискваме повече от правителството. Работодателите трябва да дават по-чести почивки на служителите си и да ги карат да ги взимат, да направят работната среда по-приятна и да не задължават работниците си да работят повече от 8 часа", каза Хамза Кан - специалист по стратегически маркетинг, предприемач и мотивационен спийкър.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)