
Кандидати за народни представители от “Демократична България” са привикани в районното управление на полицията в Панагюрище, защото обучават хората как се гласува с машини.
Водачът на листата Антоанета Цонева, номер 2 в листата Александра Стеркова и останалите кандидати, които агитираха на площада в града, получиха обаждане от полицията да дадат обяснения откъде имат машини за гласуване. Сигналът е подаден от секретаря на общината Таня Ненкова, която е и член на общинската избирателна комисия от квотата на ГЕРБ.
Всяка партия, регистрирана за участие в изборите, получава от ЦИК по две машини, за да обучава хората как да гласуват с тях. Кандидатите в област Пазарджик използват едната от предоставените на “Демократична България”.
“Разбираме раздразнението на ПП ГЕРБ, че хората ще продължават да гласуват с машини - нещо, срещу което те се съпротивляваха в 47-ия парламент. Всяка седмица внасяха искания да бъде разгледано предложение за въвеждане на хартиено гласуване. Не се преглътна лесно, че днес сме на площада да обучаваме хората как да гласуват машинно. Както и това, че хартиените бюлетини не са в обращение”, заяви Антоанета Цонева в пряко включване от Панагюрище.
Само преди дни по жалба на “Демократична България” РИК Пазарджик разпореди на ГЕРБ да свали билбордове, в които в нарушение на закона кметове агитират за кандидати за народни представители. Кметът на община Септември Васка Рачева, селските кметове на Варвара и Лозен бяха поставени на билбордове заедно с кандидата от ГЕРБ-СДС и доскорошен областен управител Стефан Мирев.
Според жалбата на “Демократична България” Рачева заявява подкрепа, не от свое име, а от позицията на кмет на община. Така тя използва позицията си като носител на публична властническа функция, за да рекламира конкретна политическа сила и преференциална кандидатура. Според закона е недопустимо орган на власт да агитира в полза на конкретна политическа сила, което от своя страна застрашава упражняването на свободното право на глас на гражданите. Глобата за подобно нарушение е между 2000 и 5000 лв.
Парламентарни избори 2022 г.


























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
19658
3
24.09 2022 в 19:40
15073
2
24.09 2022 в 19:15
13325
1
24.09 2022 в 17:56
''Всичко е затрупано с боклуци'': Откриха изоставени гробове на руски войници край Донецк
ГДБОП разби лаборатория за производство на фентанил, бълвала по 10 кг дневно
ГДБОП разби лаборатория за производство на фентанил, бълвала по 10 кг дневно
'Дачия' и 'Форд' затварят заводите си в Румъния заради енергийната криза
'Дачия' и 'Форд' затварят заводите си в Румъния заради енергийната криза