"Хърватия посреща най-скъпата Коледа, в годината, в която прие еврото". Това заглавие, без да се уточнява източникът на информацията, публикува партия Възраждане на фейсбук страницата си с анонс "Интересно..."
Проверка на OFFNews установи, че въпросното заглавие е от статия в електронното издание lupa.bg. Въпросната публикация всъщност е дословно копиран преводен материал на БТА, в който първоизточникът не е цитиран. В оригинала коректно се споменава, че твърдението, че Коледата в Адриатическата република е най-скъпата досега, е на хърватските синдикати, а заглавието е "Хърватия посреща най-скъпата Коледа досега, според синдикатите". Във въпросния журналистически материал изобщо няма твърдение, че повишените разходи са заради влизането на страната в еврозоната. Единствено като бекграунд се споменава, че на 1 януари т. г. Хърватия прие еврото.
Публикацията във фейсбук страницата на Възраждане.
Има ли връзка еврото с поскъпването на Коледата на хърватите?
Хърватия е 20-ата държава - членка на ЕС, която въведе единната европейска валута - еврото. А европейското статистическо бюро Евростат вече изследва въздействието върху инфлацията в страната от преминаването от разплащания в куни в единната валута въз основа на хармонизираните индекси на потребителските цени (ХИПЦ).
Според изследването ефект проинфлационният ефект от въвеждането на еврото е нищожен спрямо общото ниво на повишаването на цените. Евростат оценява, че месечният темп на изменение на ХИПЦ в Хърватия по всички позиции вероятно щеше да бъде с между 0,04 и 0,18 процентни пункта по-нисък през януари 2023 г., ако не беше извършено преминаване към еврото. Така вместо 0,25% нивото на показателя през януари вероятно би било между 0,08% и 0,22%, ако не беше сменена валутата.
Европейската статистика обаче е категорична, че в случая става дума за общо еднократно въздействие, което се наблюдава във всички страни при прехода към общите пари и още през февруари и март се наблюдава изчерпване на този ефект.
Евростат счита, че ефектите от преминаването към еврото в Хърватия са били забележими за някои отделни продукти в първите месеци, но не са били в размер, който да доведе до повишаване на общата инфлация.
Самата хърватска статистика, анализирайки данните за местната инфлация през първите месеци на годината, открива влияние на приемането на еврото основно в групи стоки и услуги, свързани със забавленията и свободното време - цените в ресторантите, фитнесите, кината и театрите. При хранителните продукти такова явление не се наблюдава.
В момента инфлацията в Хърватия на годишна база е същата като тази в България, въпреки че страната ни все още не е част от еврозоната. У нас поскъпването на живота през ноември т. г. спрямо ноември м. г. е 5,5%, колкото е и в държавата от Западните Балкани. Това прави намекът "еврото е виновно за скъпотията по Коледа", още по-абсурден. Такава връзка няма и подобно твърдение е некоректно и невярно.
В случая целта на партия Възраждане е една манипулативно поднесена информация да обслужи политическите й стремежи, а именно, страната да не приема еврото. Точно така както Кремъл и Путин искат да блокират пълната интеграция на България във всички европейски структури.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
105
4
29.12 2023 в 11:54
Опозиция няма, опции също... държавичка, която само се чуди пред кого да се наведе, не се управлява от нашите клоуни, те само изпълняват. А ние седим и се дръгнем кой кого ще набие. Ебаси пародията.
1005
3
29.12 2023 в 09:49
60
2
29.12 2023 в 08:55
2059
1
29.12 2023 в 08:33
Последни коментари
4I4ATA
Столичният транспорт с протест срещу кмета Терзиев. Плаши със стачка заради пари
dolivo
Проф. Чуков: Няма как ''Хизбула'' да се изкорени от Ливан
dolivo
Тръмп: Иранските ядрени съоръжения трябва да бъдат ударени
dolivo
Маркет линкс: ИТН не влиза в следващия парламент
Moirae
Доган се появи на протеста за Джейхан Ибрямов (обновява се)