Нургюл Салимова е четвърта на световното по ускорен шахмат, Чепаринов - 15-и

OFFNews 28 декември 2023 в 17:58 1615 0

Салимова

Снимка Фейсбук

Нургюл завърши на престижна позиция

Шахматната ни сензация Нургюл Салимова се класира на четвърто място на световното първенство по ускорен шахмат в Самарканд, Узбекистан.

20-годишната българка завърши тридневния турнир с 8 точки от 11 възможни. Във финалните три кръга днес тя набра актив от две точки след реми с рускинята Александра Горячкина, победа над китайката Миаои Лу и реми с друга китайка - Чжай Мо, в последната партия.

Салимова остана само на половин точки от трите медалистки - Анастасия Боднарук от Русия, Хумпи Конеру от Индия и Лей Тинцзе, които събраха по 8,5 точки.

След допълнителен плейофен мач между Боднарук и Конеру шампионка стана 31-годишната Боднарук, а за Тинцзе остана бронзът.

С по-добри допълнителни показатели обаче Салимова изпревари настоящата световна шампионка в класическия шахмат Цзю Вънцзюн от Китай, която също с 8 точки приключи на шесто място.

От останалите българки най-напред е Антоанета Стефанова, която с 6,5 точки е на 29-о място. Гергана Пейчева е 45-а с 6 точки, а със същия актив Надя Тончева е на 52-ро място.

При мъжете Иван Чепаринов завърши на престижното 16-о място на световното първенство по ускорен шахмат в Самарканд, Узбекистан.

Българският гросмайстор надскочи значително стартовия си номер 43, след като постигна пет победи, седем ремита и само една загуба за общо 8,5 точки в 13 кръга.

Чепаринов започна деня от шестата след девет кръга, но единственото му поражение дойде в партия номер 10, когато отстъпи на индиеца Ержун Аригаиси. След това българинът направи ремита със състезаващия се за САЩ арменец Левон Аронян и руснака Владислав Артемиев, преди в последния кръг да победи Алишер Сюлейманов от Казахстан.

Шампион стана неизменният водач в световната ранглиста вече повече от десетилетие Магнус Карлсен, който спечели за пети път световната титла.

33-годишният норвежец завърши с впечатляващия сбор от 10 точки, като не допусна нито една загуба в целия турнир.

Така той вече има 16 световни титли в кариерата си - пет в класическия шахмат, пет в ускорения и шест в блица.

Втори с 9,5 точки се нареди руският гросмайстор Владимир Федосеев, който представлява Словения.

С 9 точки на трето място се нареди китаецът Ю Яни, който имаше най-добри допълнителни показатели сред общо 12 шахматисти, приключили с по 9 точки.

Във петък и в събота в Самарканд предстои и световното първенство по блиц.