Седем души са били осъдени за киберпрестъпления през миналата година. Това заяви прокурор Илона Кръстенякова от Върховната касационна прокуратура (ВКП) пред БНТ.
Преди две години обвинените са били повече – 12 души. Според Кръстенякова, която е експерт в Международната академия за разследване на киберпрестъпления, малкият брой присъди и обвинения се обяснява със слабото навлизане на интернет в България. Според данни на Евростат България е на предпоследно място по използване на интернет, поясни прокурор Кръстенякова.
Тя добави, че в страната вече има обучени кадри за борба с подобни престъпления, като специализацията върви непрекъснато.
Най-честите посегателства са свързани с кражба на лични данни. "Напоследък разбрахме за кражби на профили във Фейсбук, интернет-измамите в мрежата, детската порнография е доста широко разпространена също. Всички посегателства са дръзки и безобразни. Най-тежки увреждания са тези, които се отнасят за престъпленията срещу деца", каза още прокурорът. Тя добави, че посегателствата срещу онлайн банки и финансови институции също са се увеличили.
Кръстенякова посъветва хората, които ползват интернет, да предоставят колкото се може по-малко информация за себе си, за личните си данни по социалните мрежи. Тези, които пазаруват в интернет, да внимават много и да не вярват на писма, които биха могли да получат, да не вярват на писма от името на собствените си банки, в които се иска информация за техните кодове, ЕГН-та, каза още прокурор Кръстенякова.
Отбеляза още, че развитата цивилизация е тотално зависима от интернет. Един срив в системата в по-голям мащаб би могъл да доведе до някакъв апокалипсис, допълни прокурор Кръстенякова.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Служебният кабинет раздаде предколедно десетки милиони лева
Кремъл отрече съобщения за развод между Асад и съпругата му
Над 108 000 коли са излезли от София на 20 и 21 декември
Иван Костов - човекът, който промени България