Откритото и прозрачно управление в страната ще върне доверието и надеждата на хората, посочва бившият премиер на България Симеон Сакскобургготски.
Според него, става дума за една тенденция, при която политическата дейност губи основната си функция – да служи на обществения интерес и на нуждите на данъкоплатците, а не на отделни корпоративни субекти или на партийните си краткосрочни приоритети. Това все повече отблъсква хората, създава усещането, че са изгубили свободата си, че са лъгани и мамени постоянно. Парадоксалното, е че натрупалият се дефицит на доверие към държавните институции, към партиите, изразители на политическото ляво, дясно, център, се запълва от уродливи явления като популизъм и национализъм.
Ето и пълния текст на изявлението, което Симеон Саксобургготски е пубикувал в сайта си:
„В последно време се наблюдава в европейски, а и в световен мащаб, известно дискредитиране на традиционните партии, поради невъзможността да генерират адекватни решения на актуалните обществени очаквания. Ние, в България, като част от глобалния свят също усещаме последиците на това явление. “Отдалеченост от ежедневните грижи на хората, все по-задълбочаващата се разлика между бедни и богати, корупцията като основен мотив за притеснение и негодувание у гражданите” – това констатират в своите проучвания европейските институции. Истински тревожен е фактът, изнесен от европейския комисар по вътрешен ред тези дни, за засилилото се усещане в населението в немалко европейски страни за повече корупция в условията на икономическата криза. Става въпрос не за отминал период от време, а за последните една-две години. Това естествено води до обезверяване на хората и най-вече до загуба на доверие в институциите. Както винаги твърдя, не е добре да се правят обобщения. Не бива всички политици да бъдат слагани под общ знаменател. Почтените и сериозни лидери, които заслужават уважение са далеч повече.
Говорим за една тенденция, при която политическата дейност губи основната си функция – да служи на обществения интерес и на нуждите на данъкоплатците, а не на отделни корпоративни субекти или на партийните си краткосрочни приоритети. Това все повече отблъсква хората, създава усещането, че са изгубили свободата си, че са лъгани и мамени постоянно. Парадоксалното, е че натрупалият се дефицит на доверие към държавните институции, към партиите, изразители на политическото ляво, дясно, център, се запълва от уродливи явления като популизъм и национализъм. Излиза така, че неизпълнените обещания и корупционните практики се заменят с нови подвеждащи обещания, демагогия и авторитарни тенденции. Но ако за партиите е важен собственият им успех, то за бъдещето на една страна е от голямо значение дали от кризата ще се излезе по демократичен или по радикален и непредсказуем път. Вината съвсем не е в гражданите, които търсят справедливост, собствена реализация и достоен живот.
Според международни и местни анализатори, се намираме в период на смяна на традиционните политически практики от 19 век и адаптирането им към актуалните условия. В тази промяна основна роля ще имат гражданите с тяхното активно участие във взимане на решенията. Отвореното и прозрачно управление, въвеждането на механизми, с които да се зачита мнението на обществото, вече не представляват пожелателна теория или клишета от предизборна кампания, а условие за укрепването на държавността и за борбата с корупционните практики, които са ни отдалечили от истинската демокрация. В ерата на развитите технологии, при скоростта, с която се разпространява информацията е недопустимо и липса на здрав разум обществото да е дезинформирано, и да е само наблюдател на политическите процеси.
България вече е направила стъпка към така нареченото „отворено управление”, присъединявайки се преди две години към платформата „Партньорство за открито управление” (Open Government Partnership), подписана от 47 страни и създадена в Ню Йорк през 2011г. Това е една похвална инициатива, имаща за цел да осигури конкретни ангажименти от страна на правителствата за насърчаване на прозрачността, овластяване на гражданите, борба с корупцията, подобряване на обществените услуги. За нейното реализиране основен фактор са новите технологии, чрез които да се засили гражданското участие в управлението.
Механизми като електронно гласуване, свободен достъп до информацията на различните институции, за да може да бъде проследявано изпълнението на поети ангажименти или дори програми, чрез които администрацията да получава идеи и предложения на гражданите, като някои от тях да реализира, е пътят за създаване на отворено управление. Тук говорим за активното участие на отговорния и съзнателен гражданин, а не само на активистите от неправителствени организации. Да бъдем наясно, не става въпрос за жалби и оплаквания, на които институциите да отговарят, а за реално допитване до хората за решаване на проблеми. Нека си припомним инициативата на бившия кмет на гр. Ню Йорк Майкъл Блумбърг, който, обръщайки се към своите съграждани с въпроса, каква платформа бихте създали, за да се облекчи трафика в Ню Йорк, се възползва от творческите възможности на дизайнери, програмисти и други специалисти извън собствената си администрация, за да разреши един от щекотливите проблеми на града. Разбира се, давайки им достъп до данни, с които до момента е разполагала само общината. Целта е да се чуе гласът на обществото не само по време на избори, но и при взимането на важни решения и тяхното реализиране по време на управлението.
От това печелят най-много самите граждани, но и администрациите, които по този начин използват и мобилизират огромния обществен потенциал, правят прозрачни своите решения и си възвръщат доверието на хората. При подобно отворено управление трудно би виряла корупцията, би се намалила пропастта между интересите на политиците и нуждите на хората. България е направила немалко в тази посока – повечето от обществените услуги са компютризирани, гражданските организации поне по принцип имат достъп до публична информация. Нека продължим по-смело в тази посока и не приемаме лековато ангажиментите, които сме поели за прозрачно управление, нека не остава само на думи, които се превръщат в безсмислени клишета. Всичко това предполага промяна в манталитета, както на управляващите, така и на гражданите. Резултатът ще бъде свобода, повече доверие и спасение от т. нар. „задкулисие”. И най-вече няма да чакаме пасивно чудеса или някоя „нова алтернатива” да оправят живота ни."
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10.03 2014 в 12:27
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
10.03 2014 в 00:01
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
09.03 2014 в 16:55
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
09.03 2014 в 14:20
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.03 2014 в 20:37
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.03 2014 в 17:24
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.03 2014 в 11:24
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.03 2014 в 09:30
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.03 2014 в 09:15
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
07.03 2014 в 22:40
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара