След като за четвърти път депутатите не избраха председател на парламента, "Има такъв народ" продължават да търсят подкрепа за техния кандидат Силви Кирилов, "за" който вчера (20 ноември) гласуваха 101 депутати. Представители на партията на Слави Трифонов се срещнаха с лидери от "БСП - Обединена левица" като целта на разговорите е да убедят левицата да подкрепи техния кандидат за председател на Народното събрание на заседанието утре.
Четвърти провал в НС: Групата на ПП-ДБ се разцепи при гласуването за Силви Кирилов
По думите на Тошко Йорданов срещата е била конструктивна, но БСП ще обяви решението си след като обсиди темата с коалиционните съвети.
"Имахме среща с БСП. Ние си казахме мнението. Обяснихме защо според нас е най-добре да се отпуши парламента и да се избере най-възрастният сред депутатите. И те споделиха своето мнение. Разговорът протече с конструктивен тон. Говорихме за законодателни програми и те (БСП) ще разговаря с коалиционните съвети и ще вземат решение след това. Кирилов има подкрепата от 101 депутати и е вариант, който видимо се приема за правилен от повечето партии в парламента", каза Йорданов на брифинг в парламента.
Според него процесът по избирането на Кирилов е "почти завършен". Той подчерта, че се търси подкрепата само на 17 народни представители.
На въпрос дали "БСП - Обединена левица" ще оттеглят кандидатурата на Наталия Киселова, Йорданов отговори, че други варианти не са обсъждани. Той посочи още, че не знае какво са решили от "Да, България", които гласуваха "въздържал се".
Въпреки заявката, че ще подкрепят кандидатурата на ИТН (Силви Кирилов), групата на ПП-ДБ се разцепи при гласуването на номинацията му. 17 от групата на коалицията гласуваха "за" Кирилов, 1 бе "против", а 19 депутати се въздържаха от гласуването за доайена от ИТН.
Още в началото на седмицата представители на "Да, България" заявиха, че ще гласуват с "въздържал се", ако изборът на Кирилов зависи от мнозинство с "Възраждане". Партията на Костадинов подкрепи кандидатурата на ИТН на балотажа.
Според Станислав Балабанов избирането на Кирилов би било опит за връщането на нормалността в държавата.
"Това не означава мнозинството за управление, това е отговорност на първата политическа сила. Двете неща са различни като процеси", допълни още той.
Депутатът отбеляза, че най-смисленото е да се отвори Изборният кодекс и да се направят промени, които касаят честността на изборите. Вчера след срещите на "Възраждане" с ИТН, БСП и МЕЧ, лидерът на проруската партия Костадин Костадинов също заговори, че след избора на шеф на НС трябва да бъде отворен Изборният кодекс.
От ИТН подкрепят традицията всяка една политическа сила да има свой зам.-председател в парламента, но не биха подкрепили някои формации да оглавят комисии в НС.
Утре (22 ноември) предстои пети опит за избор на председател на парламента. Депутатите се събират в 10 часа, за да гласуват отново предложенията на отделните формации. Това ще бъде рекорден 12-и ден от първото заседание на 51-вия парламент.
Кристина Минчева
Кристина Минчева е завършила журналистика в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Интересува се от вътрешна и международна политика, по-специално от процесите в Близкия изток. Занимават я и теми, свързани с борбата с дезинформацията и фалшивите новини, човешките права и бежанците.