OffNews.bg

Правителството пак иска арестите да остават тайна за 48 часа

Правителството отново се опитва да даде възможност на разследващите в рамките на 48 часа да уведомяват единствено адвокат, че човек е задържан. Дори при арест на дете ще има възможност това да остане тайна от близките му, но за не повече 24 часа.

Противоречивите промени са в Наказателно-процесуалния кодекс, но се прокарват през преходните и заключителните разпоредби на Наказателния кодекс.

Това означава, че роднините на арестувания може да разберат за задържането 2 дни след залавянето от полицията. По сегашния ред близките и работодателя на арестанта трябва да бъдат уведомени къде е той. Същото важи и ако арестуваният е дете, но за по-малко време и с едно допълнително условие - това няма да важи не само за адвокат, но и за Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), която трябва да бъде уведомена незабавно.

Кабинетът предлага и за възрастни, и за деца "тайният арест" да бъде възможен в случаите, в които е "налице неотложна необходимост да се предотврати настъпването на тежки неблагоприятни последици за живота, свободата или физическата неприкосновеност на лице или за да се предотврати ситуация, при която наказателното производство може да бъде сериозно възпрепятствано".

Решението дали задържането да се запази в тайна ще се взима с мотивирано постановление на прокурора на досъдебното производство. То ще може да се обжалва от обвиняемия или адвоката му пред съда, който пък ще трябва незабавно да разгледа жалбата "еднолично на закрито заседание и да се произнесе". Решението на съда няма да подлежи на обжалване.

Предложението не важи за чужди граждани, които са арестувани у нас - по тяхно искане незабавно се уведомяват консулските органи на съответната държава.

Преди 2 години управляващите пак се опитаха да въведат възможността арест да се пази в тайна за 48 часа. Тогава обаче текстовете бяха сериозно разкритикувани. Дори прокуратурата имаше критики към проекта и обяви, че в проекта сериозни пропуски. През 2016 година официалният мотив на кабинета "Борисов 2" да предложи това изменение беше, че страната ни трябва да въведе европейска директива от 22 октомври 2013 г. Промените обаче така и не бяха приети.

Сега като причина за изменението е посочена същата евродиректива.