OffNews.bg

Кой е с предимство?

Казус от листовка за кандидат-шофьори предизвика бурни дискусии в социалните мрежи.

На картинката, която виждате, се пита: "Кой е с предимство - автомобилът или автобусът?"

Ситуацията е следната: автомобил и автобус се движат един срещу друг на кръстовище със светофар. Леката кола продължава пътя си направо и вижда зелена светлина от светофара, но и знак за път без предимство. Автобусът също вижда зелен светофар, но ще прави ляв завой, за който обичайно се изчакват останалите.

Схемата бе публикувана от Съюза на българските автомобилисти и породи стотици коментари. Часове по-късно СБА даде и отговора: колата е с предимство при работещ светофар, а автобусът - при неработещ. Оттам дават и по-подробна обосновка, базирана на Закона за движение по пътищата:

Колата е с предимство, защото според чл. 7, ал. 2 от Глава втора.
"ПРАВИЛА ЗА ДВИЖЕНИЕ ПО ПЪТИЩАТА" на Закона за движението по пътищата:
"Когато има несъответствие между светлинните сигнали и пътните знаци относно предимството, участниците в движението са длъжни да се съобразяват със светлинните сигнали."

Както и според чл. 37, ал. 1 от Раздел VII "Завиване надясно или наляво" на Закона за движението по пътищата:
"При завиване наляво за навлизане в друг път водачът на завиващото нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне насрещно движещите се пътни превозни средства. От същото правило помежду си се ръководят и водачите на релсовите пътни превозни средства." 

Кошлуков във фейсбук: Ако кръстовището е в Перник, минава онзи с голфа

Върти се една листовка тук, из фейса, за светофари и пътни знаци за предимство. Обаче никой не казва къде е това кръстовище, а е важно. Щото ако е в София, минава онзи на зелено. Ако е в Перник, минава онзи с голфа. Ако е в Каспичан, минава първо най-голямата кола, стар принцип. Ако е в Пазарджик, минава който е най-бърз. Ако е в Хасково, минават едновременно, малко по-бавно е, но става.
Уточнявайте ги тия неща, то не може така, някакво си кръстовище и айде, казвай. Малко уважение трябва към местната култура и транспортните традиции на населеното място, написа Емил Кошлуков.