Ендокринологът е специалистът, който диагностицира болестите, свързани с жлезите. Ендокринолозите изследват метаболизма - всички биохимични процеси, които поддържат функциите на тялото. Такъв процес например е преобразуването на храната в енергия и стимулирането на растежа. Ендокринолозите са тясно специализирани в справянето с хормоналните проблеми.
Ендокринна система
Ендокринната система е съвкупност от жлезите и хормоните, които те образуват. Има осем основни жлези (щитовидна, хипофизна, надбъбречни, паратироидни, задстомашна, полови, хипоталамус и т.н.). Тяхната функция е да регулират метаболизма, възпроизводството, съня. Подобно на нервната система ендокринната е вид сигнална, информационна система. Сигналите ѝ се подават от хормони, които се транспортират през кръвоносната система и стигат до различни органи, за да им предадат съответните "съобщения".
Кога необходимо да се посети ендокринолог?
Обикновено заболяванията, които са от сферата на ендокринолозите, нямат симптоми или такива се появяват, когато болестта е в напреднал стадий. Възможно е някои хормонални нарушения да имат прояви, които не се свързват с ендокринологично заболяване. Първата стъпка в общия случай е прегледът при личния лекар, който може да установи хормонален проблем и да насочи пациента към специалиста.
Жлезите в човешкото тяло освобождават хормони. Ендокринологът лекува пациенти, които страдат от хормонален дисбаланс. Този дисбаланс често се дължи на смущения във функционирането на жлези от ендокринната система. Главната цел на терапията е да бъде възстановен хормоналният баланс в организма.
Кои са симптомите, които изискват посещение при ендокринолог?
- значителна промяна в теглото за кратък период от време;
- рязка промяна в настроенията, която не се дължи на прием на медикаменти;
- травма или съществена промяна в начина на живот.
Какво лекува ендокринологът? - диабет;
- остеопороза;
- менопауза;
- метаболитни нарушения (затлъстяване);
- Базедова болест;
- прекомерно или недостатъчно производство на хормони;
- някои видове тумори;
- нарушения в растежа (нисък ръст);
- нарушения на мъжките и женските полови клетки.
Основни типове хормонални нарушения
Хипофункция на щитовидната жлеза е състояние, при което не се произвеждат достатъчно хормони. Хипофункцията (хипотиреоидизъм) води до хронична умора, наддаване на тегло, депресия, нарушения в растежа на костите, забавено развитие.
Обратният процес, когато щитовидната жлеза произвежда твърде много хормони, е заболяване, свързано с хиперфункция на жлезата. При тези хормонални нарушения (хипертиреоидизъм) метаболизмът се ускорява, има често потене, неравномерен сърдечен ритъм, нервност, трескавост.
Ако сте разпознали някои от посочените хормонални нарушения, вашият специалист е ендокринологът.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22258
1
26.11 2024 в 09:39
Последни коментари
Азербайджанските авиолинии спряха полетите до седем града в Русия
Путин отхвърли предложението на екипа на Тръмп за мир в Украйна
Високите цени на храните помрачават празничното настроение в Русия
Израел порази цели на хусите в Йемен
Путин отхвърли предложението на екипа на Тръмп за мир в Украйна