За пореден път в България ще бъде отбелязан Световния ден на астмата – 7 май, по инициатива на Сдружението за развитие на българското здравеопазване, съобщи неговият председател Боряна Ботева. „Смисълът на отбелязването на Световния ден на астмата е точно в това – хората да имат информация за заболяването и за неговото лечение, както и да се повиши осведомеността в обществото.
Такава е идеята и на Глобалната инициатива за астма (GINA), която инициира отбелязването на Световния ден на астмата всяка година на 7 май. През 2024 г. слоганът на Световния ден е „Информираността за астмата дава възможности“, с което се акцентира върху нуждата от образоване на пациентите, за да могат да управляват заболяването си и да знаят кога да потърсят медицинска помощ. Когато ти знаеш, нещата са в твои ръце“, обясни г-жа Ботева.
От Сдружението за развитие на българското здравеопазване ще заснемат специализиран подкаст на тема: Живот с астма. Лекар- алерголог ще говори за симптомите и за лечението, а пациент ще сподели опита си с болестта. Подкастът ще може да се гледа в ютюб канала и във фейсбук страницата на Сдружението, както и в създадената група за взаимопомощ.
В социалните мрежи през целия месец май ще се излъчват и кратки информационни клипчета за астмата. Лекар и пациент ще дават отговори на основни въпроси.
По данни на научните дружества около 400 000 души са хората с астма в България, като с тежка астма са 10% от тях. Астмата е от най-честите хронични заболявания в света – засяга над 260 милиона души. От нея умират над 450 000 души всяка година, като повечето от тези смъртни случаи може да се предотвратят. Проблемите са в прекомерната употреба на инхалатори за спешни случаи с краткодействащ бета2-агонист, в това, че пациентите не се придържат към терапията си, както и в неразпознаването на пациентите с тежка астма, които е наложително да започнат биологична терапия.
Боряна Ботева съобщи, че в България са одобрени четири биологични терапии, достъпни за пациентите. Има и пета – Anti-TSLP биологична терапия – първата за тежка астма, независимо от фенотипа на астмата и нивата на биомаркерите на пациентите. Тя е подходяща е за всички пациенти, които нямат адекватен контрол над заболяването си, включително и за тези, при които другите биологични терапии не дават задоволителен отговор.
„Тази най-нова биологична терапия е влязла в реимбурсния списък на НЗОК за лечение на астма, но все още не се заплаща от Здравната каса, защото Надзорният съвет не е приел изискванията за нейното изписване. Не се знае кога точно ще се случи гласуването, защото не са определени срокове за приемане. От същия проблем страдат и пациенти с други заболявания. Те чакат прекалено дълго време за достъп до най-нови терапии. Но след като тези възможности за лечение са налични по света, редно е да бъдат достъпни навреме и за българските пациенти“, категорична е Боряна Ботева.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)