Как да различим шарка от обрив

OFFNews 11 септември 2024 в 04:51 2863 0

шарка

Снимка Getty Images

Шарка

Обривът по различни части на тялото обикновено е сигнал за инфекциозно заболяване или реакция на организма срещу някакъв дразнител. Той може да бъде причинен от алергия срещу храна, лекарства или друго, но може и да е вид шарка.

Каква е разликата между обрив и шарка

Появата на обрив винаги предизвиква въпрос - дали става дума за реакция на алерген или шарка. При алергична реакция обикновено има само обрив, без други болестни симптоми, който отшумява с изолиране на причинителя и прием на противоалергично средство.

Обривът от шарка е резултат от остро инфекциозно заболяване, което най-често заразява децата, тъй като възрастните имат имунитет. Проследяването на съпътстващите симптоми може да ни ориентира за какъв вид шарка става дума.

Кои са видовете шарки

Морбили

Морбилито е остро инфекциозно заболяване, познато още като дребна шарка. Засяга дихателните пътища, предимно горните, конюнктивите, кожата, увредено е общото състояние. Инкубационният период е от 10-14 дни до 3 седмици. Температурата се повишава, появява се хрема, суха дразнеща кашлица, отпадналост. Превенция на морбилито е ваксината, която създава траен имунитет срещу болестта.

Обривът се появява първо зад ушите и постепенно обхваща лицето, шията, торса и крайниците. Представлява малки по размер червени петънца, които се сливат и се образуват плаки. Характерен за тази шарка е обривът по устната лигавица под формата на бели петна. До 3-4 дни кожата започва да се лющи и постепенно се нормализира

Рубеола

Рубеолата е шарка със сходни симптоми. Обривът е по-светлочервен в сравнение с морбили. Характерно е уголемяването на лимфните възли в задната част на шията. Най-силно се засягат лицето, гърба и седалището. При нея няма сливане на отделните обривни единици и кожата не се лющи в периода на завяхване на обрива, не остават белези.

Вариола

Вариолата е известна още като едра шарка. Смята се, че е напълно ликвидирано инфекциозно заболяване, заради прилаганата ваксина, но през последната година броят на случаите се увеличава. Болестта започва с рязко начало, появяват обриви в устната кухина, лицето и крайниците. При тази шарка първо се появяват петна, които впоследствие се превръщат в пъпки, които образуват мехурчета с бистро съдържание. Впоследствие мехурчетата стават гнойни, пукат се и образуват болезнени кожни язви. Раничките зарастват до седмица-две, покриват се с коричка и след отлющването оставят белези.

Варицела

За разлика от морбили и рубеола при варицелата няма висока температура, но обривите обхващат цялото тяло и силно сърбят. Това е шарка, която може да причини усложнение на централната нервна система. Като лечение се прилагат антихистамини, които потискат сърбежа.

Скарлатина

Скарлатината е вид бактериална инфекция, причинена от стрептококи, при която се появява обрив. Лечението е антибиотично и трябва да се предприеме навреме, за да се избегнат усложнения при бъбреците, сърцето или ставите.

Статията е информативна. При проблем потърсете консултация със специалист.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Ученичката на Норбеков Гузал: Как да се справим с депресията, лошите мисли и болестите (подкаст)