OFFNews 25 септември 2022 в 21:42 1694 0

Волейбол

Снимка cev.lu

Младите ни волейболисти донесоха радост на България

Националният отбор на България спечели бронзовите медали на Европейското първенство по волейбол за мъже под 20 години.

България победи Белгия с 3:1 (25:17, 25:19, 19:25, 25:17) в малкия финал на шампионата, игран в Монтесилвано, Италия. Това е нов сериозен успех за селекцията, водена от старши треньора Мартин Стоев след второто място на Световното първенство до 19 години в Иран през 2021-а.

В спор за титлата по-късно тази вечер 21:00 часа ще излязат отборите на домакините от Италия и Полша.

Българските волейболисти имаха преимущество в по-голяма част от двубоя с белгийците за третото място и взеха ценен реванш за поражението си от този съперник на старта на Европейското първенство.

Националите стартираха стабилно мача и натрупаха 6 точки аванс при 11:5 след успешна блокада на Ивайло Дамянов. Белгийците се доближиха на 3 точки, но авансът на България стана 19:13 след добри изяви на Георги Татаров и краят на първия гейм дойде при 25:17.

Втората част започна с по-оспорвана игра, но българският тим успя да поведе с 3 точки за 12:9 след сервис на Лазар Бучков. По-късно Татаров и Александър Николов помогнаха за аванс от 19:13, след което националите стигнаха до 25:19 и преднина от два гейма.

Волейболистите на Белгия дадоха най-сериозен отпор на националите в третия гейм, в който след равенство 15:15, те поеха инициативата и намалиха резултата след 19:25 в своя полза.

Българите обаче не допуснаха подобни колебания в четвъртия гейм, поведоха с 4 точки при 13:9 след успешна контраатака на Борис Начев. Съперникът намали пасива си на 2 точки, но Алекс Николов и Венислав Антов имаха решителни намеси за финалното 25:17 и победата с 3:1 гейма.

Александър Николов бе най-резултатен за успеха на националния тим на България с 20 точки (2 блокади), Венислав Антов завърши с 14 точки (1 ас, 1 блокада), а Георги Татаров добави 13 (1 ас, 2 блокади).

За Белгия Фере Режер реализира 23 точки (1 блокада).