OFFNews 30 август 2022 в 21:59 3244 0

Волейбол

Снимка FIVB.org

Волейбол

Националният отбор на България отпадна от световното първенство по волейбол при мъжете още в груповата фаза. В последната си среща от група С на турнира в Полша и Словения българите загубиха драматично с 2:3 (25:20, 20:25, 23:25, 25:23, 16:18) след обрат срещу смятания за аутсайдер Мексико.

В Катовице "трикольорите" започнаха обнадеждаващо, повеждайки с 8:1. Преднината беше затвърдена и при 18:10, за да се стигне до 25:20.

"Ацтеките" противодействаха успешно на България във втория гейм и не позволиха на избраниците на селекционера Николай Желязков да се откъснат в резултата, преминал през 7:7 и 15:15. Мексико поведе с 20:17 и изравни при 25:20, с което сложи край на шансовете на българския тим да продължи напред в турнира.

В третата част тонусът на "трикольорите" изцяло падна и мексиканците поведоха със 17:14, за да направят обрат при 25:23.

Четвъртият гейм също не вървеше добре за България. Мексико започна да натрупва преднина, преминавайки през 8:7 и 18:15. Българите успяха да обърнат от 18:21 до 24:22, след което се добраха и до тайбрек при 25:23 след атака на Аспарух Аспарухов.

В решителната част българският отбор поведе с 8:6 и 14:11, но пропусна четири мачбола и загуби с 16:18.

Най-резултатен за България стана капитанът Цветан Соколов с 24 точки, а младият Александър Николов добави още 21 точки.

За победителите с 33 точки се отличи Диего Гонсалес.

В малък период от срещата на полето беше и Тодор Скримов, който имаше мускулен проблем в областта на корема и пропусна първите два двубоя на България на Световния шампионат.

България завърши на четвърто място в група "С" след трите си поредни поражения.

"Амбицията на този отбор беше да продължи напред. След първите две загуби беше много трудно да се съберем. Винаги в такива моменти е сложно. Опитахме се и направихме всичко, което можахме. Мексико имаше диагонал, който не успяхме да спрем. Те играха добре в защита, докато ние бяхме нервни. Това е въпрос на психология. Неприятна загуба.

Допуснахме доста грешки на сервис. В такива ситуации всеки трябва да може да се преодолее. Не мога да кажа, че не сме опитали. Трябва да се научим да даваме всичко от себе си, като манталитет. Отпуснахме се след спечелването на първия гейм", коментира селекционерът Николай Желязков.