СКРА (Белхатов) на финал в Шампионската лига по волейбол

Васил Георгиев 17 март 2012 в 18:25 1849 0

СКРА Белхатов - Аркас Снимки: CEV.LU
Полският СКРА (Белхатов) очаквано стигна до финала в тазгодишното издание на Шампионската лига по волейбол за мъже. В първия мач от Финалната четворка на най-престижния клубен волейболен турнир в света, в препълнената до краен предел зала "Атлас Арена" в Лодз отборът на домакините победи изненадата в надпреварата, турският Аркас (Измир) с 3:0 гейма (25:23, 25:21, 28:26) и 81 минути игра. Турският тим, който бе в една предварителна група с българския шампион ЦСКА в надпреварата, сериозно затрудни по-опитният отбор на СКРА, като играчите на треньора Яцек Навроцки с доста късмет измъкнаха първата и особено третата част. Двата тима се "захапаха" от самото начало, като при първото техническо прекъсване в първия гейм отборът на СКРА имаше аванс от само две точки - 8:6 точки. При второто пък от три - 16:13 точки. Поляците успяха да се пооткъснат до 18:13 точки, но турският тим докара нещата до 22:21 точки в полза на СКРА. В края домакините показаха по-здрави нерви и успяха да измъкнат гейма след 26 минути игра. Във втората част второто техническо прекъсване дойде при 16:15 точки за СКРА. Волейболистите на Аркас обаче се разиграха и обърнаха до 21:20 точки в своя полза. Треньорът Яцек Новроцки взе прекъсване, което се оказа изключително печеливш ход и със серия от пет поредни точки СКРА взе и втория гейм. Най-драматичен бе третият гейм, който продължи половин час. Турците влязоха в него ударно, като дръпнаха със 7:1 точки. поляците успяха да съкратят аванса до 5:8 точки до първото техническо прекъсване. Доминацията на Аркас обаче продължи и вторият задължителен таймаут дойде при 16:15 точки в полза на турския отбор. Играчите на Аркас пропиляха три последователни геймбола след което волейболистите на СКРА успяха да измъкнат и третата част а с това и мача. Страхотен мач за СКРА направи една от звездите на тима Бартош Курек, който реализира 19 точки. Мариуш Влазли добави 16. Михал Винярски остана с 11 точки. За Аркас над всички бе Либерман Агамес Уранго, който приключи мача със 17 точки. Силени изяви имаше и Уилям Дъф Джъстин, реализирал 7 точки. Както е известно, в другия полуфинал съперници са защитаващият трофея Тренто, чийто треньор е Радостин Стойчев, капитан е Матей Казийски, а част от тима е и още един български национал Цветан Соколов и руския Зенит (Казан), воден от Владимир Алекно.