Шок за домакините: Финландия изхвърли Русия от хокейния турнир

OFFNews 19 февруари 2014 в 17:10 4583 6

43-годишният Теему Селане /8/ поведе финландците към знаменитата победа, вкара гол и записа асистенция.

Финландия победи Русия с 3:1 (2:1, 1:0, 0:0) и се класира за полуфиналите на олимпийския турнир по хокей на лед.

Домакините не успяха да надскочат посредственото си представяне на игрите в Сочи и отпаднаха на четвъртфиналите, както и преди четири години във Ванкувър. След края на мача те бяха изпратени със силни освирквания от трибуните.

Звездите на Зинетула Билялетдинов отправиха повече удари от съперника - 38 срещу 22, но това не им помогна. Руснаците стартираха добре мача и в 7-ата минута Иля Ковалчук откри резултата при числен превес след асистенция на капитана Павел Дацюк.

Скандинавците обаче бързо изравниха, като 87 секунди по-късно Юхамати Аалтонен направи 1:1 след грешка на вратаря Семьон Варламов.

Финландия стигна до обрат още преди края на първата третина. Микаел Гранлунд открадна шайбата по лявото крило и с отличен пас намери непокрития пред вратата Теему Селане, който хладнокръвно отбеляза за 2:1.

В 5-ата минута на втората третина Финландия увеличи аванса си. В ситуация при числен превес Селане стреля към вратата на домакините, Семьон Варламов отби, но Гранлунд направи добавка отблизо за 3:1.

Малко след третия гол за съперника колебливият Варламов беше заменен от Сергей Бобровски, който направи две страхотни спасявания в края на мача, въпреки че трябваше да спасява само седем удара на съперника.

Звездите на руския хокей не оправдаха огромните очаквания на фенове, специалисти и политици и отпаднаха безславно от битката за медалите в Сочи.

До края на срещата финландците продължиха да играят много организирано в защита, а вратарят Туука Раск направи страхотен мач и допринесе за успеха с 37 отразени шайби. Така тимът на Ерка Вестерлунд ще се изправи срещу Швеция в скандинавски сблъсък за място на финала в Сочи.

По-рано днес шведите разгромиха Словения с 5:0. Два гола вкара Карл Хагелин, а по една попадение добавиха Александър Стеен, Даниел Седин и Луи Ериксон.