Бонева и Ризов изпуснаха финали на Европейското

Васил Георгиев 19 февруари 2012 в 14:55 1653 0

Антоанета Бонева, Снимка: БГНЕС
Антоанета Бонева и Антон Ризов се класираха девети в дисциплините си на европейското първенство по спортна стрелба с пневматично оръжие, което продължава във Виерумеки, Финландия. И двамата изпуснаха драматично влизане във финали. Бонева остана девета на 10 метра пистолет при жените. Българката и още четири стрелкини завършиха с по 383 точки. За влизане във финала се наложи допълнителна престрелка между петте състезателки. Състезателката на Светкавица (Търговище) направи 47,0 точки, като се оказа че само една десета я оставя извън най-силните осем и влизане във финал, където се вмъкна унгарката Чонка. Както е известно, шампионатът е и последна квалификация за олимпийския турнир в Лондон. Още преди това състезание обаче Бонев си бе осигурила квота. Двукратната олимпийска шампионка Мария Гроздева, която също вече има олимпийска квота, се представи далеч под възможностите си, като с резултат от 375 точки трябваше да се задоволи с 33-ото място. Както е известно, непосредствено преди заминаването на тима ни за Финландия от БФ Спортна стрелба обявиха, че са изключили клуба на Гроздева от федерацията,като разразилият се скандал нямаше как да не се отрази и на представянето на състезателката във Виерумеки. В дисциплината участва и Велислава Душанова, която със сбор от 372 точки остана на 46-ото място. В отборната надпревара тимът ни завърши на шеста позиция с 1130 точки. Победиха рускините с 1148 точки. На 10 метра пушка при мъжете Антон Ризов също като Бонева остана съвсем близо до финала, класирайки се на деветото място. Ризов постигна резултат от 596 точки, като стигне до престрелка с още четирима състезатели. Там той регистрира резултат от 51,4 точки срещу 51,5 точки за Аре Хансен от Норвегия и остана девети. Европейският шампион за юноши в дисциплината Иван Йорданов се нареди на 42-о място с резултат от 591 точки. Както е известно, Ризов си бе гарантирал още преди шампионата във Финландия олимпийска квота. Той се очертава да бъде и единственият ни представител при мъжете в олимпийския турнир по спортна стрелба.