Български електромобил втори в европейско състезание

OFFNews 21 май 2012 в 17:01 3596 1

Български електромобил, разработен от студенти от Техническия университет в София, зае второ място по енергийна ефективност.

Това стана в тазгодишното издание на традиционното състезание за икономия "Шел Екомаратон Европа", където българите се състезаваха в категорията за превозни средства от градски тип, зареждани от електрическата мрежа. Българската кола измина 188.5 км с 1 кВтч енергия, което я постави на второ място в категорията. С този резултат българите подобриха миналогодишния си рекорд и се изкачиха от четвърто до второ място в крайното класиране. В Shell Eco-marathon 2011 отборът се състезава с електромобил с водородна горивна клетка и измина 63 км с 1 кВч енергия. Автомобилът на ТУ-София „Еко 1” беше изпреварен само от отбора на Electricar Solution от Франция в категорията на електромобилите от „Градски тип” със зареждаща се от електрическата мрежа батерия (plug-in). Френският отбор от студенти успя да измине 262,6 км с 1 кВтч енергия и регистрира нов рекорд в състезанието. След ТУ-София в класирането останаха 13 престижни и доказали се студентски отбори от Австрия, Белгия, Германия, Италия, Норвегия, Полша, Турция и Франция. В състезанието участва и отборът на Техническия университет от Варна, който зае 41-то място с автомобила "Орел" сред "Прототипите", задвижвани от бензин. Студентите успяха да изминат 96 км с 1 литър гориво. „Орел” е усъвършенстван „Прототип”, с който отборът се състезава в Shell Eco-marathon 2009 на пропан-бутан и спечели 89 място в крайното класиране през същата година. "Шел Екомаратон" се проведе от 17 до 19 май 2012 г. в Ротердам, Холандия, като за първи път в историята на състезанието то се проведе в градски условия. Новата концепция на техническата надпревара я направи много по-достъпна до хората. Над 40 000 посетители от всички възрасти и с различни интереси получиха достъп до образователни преживявания с акцент върху околната среда и науката. Постижението на френския тим е един от рекордите, поставени тази година. Студентите от Техническия университет в Дания подобриха предишното си постижение в категорията "Градски тип", като колата им измина 611.1 км с 1 литър гориво. Това е със 102.1 км повече от миналата година. В категорията "Прототипи" отборът MAC Eco от Холандия постигна резултат от 416.3 км с 1 литър гориво в своя клас, подобрявайки постижението от 138 км с 1 литър GTL дизел, постигнато през 2011 г.