Върховният административен съд върна за преразглеждане проекта за национално хранилище за ниско и средно радиоактивни отпадъци край АЕЦ „Козлодуй“. С решение на петчленна инстанция днес ВАС отмени решението на Министерството на околната среда и водите от 2011 г., с което е съгласуван проектът. Така съдиите потвърдиха решението на тричленния състав от май тази година, което означава, че докладът за екооценката (ОВОС – Оценка за въздействие върху околната среда) на хранилището и самият проект ще трябва да бъде преразгледан. Делото срещу одобрението на екоминистъра бе заведено от движение „Екогласност“.
Сред пропуските на екоминистерството е ограниченото обществено обсъждане на проекта, реши съдът. Проектът за хранилището и избраната площадка - „Радиана“, в землището на с. Хърлец край Козлодуй, е бил дискутиран с обществеността само в Козлодуй и селото.
„Очакваното въздействие върху околната среда от функционирането на повърхностно хранилище с погребани краткоживеещи ниско и средноактивни радиоактивни отпадъци по никакъв начин не може да бъде ограничено на територията на една община“, приеха съдиите.
ВАС прецени още, че докладът за екооценката не е доказал, че площадка „Радиана“ отговаря на всички нормативни изисквания за безопасност. „Направено е необосновано заключение, че не се очаква кумулативно радиационно въздействие върху околната среда при експлоатация на проектираното съоръжение за погребване на радиоактивни отпадъци и на намиращата се на няколко километра ядрена централа „Козлодуй”. Съдът е констатирал, че в нетехническото резюме не са анализирани статистическите данни за община Козлодуй за 2008 г., които сочат значително по-висок ръст на смъртността на хората в общината вследствие на болестите на кръвообращението и на дихателната система в сравнения със средните стойности за страната. Не е отчетен големият обем на съхраняваните отпадъци, което усилва радиологичното въздействие“, пише в съдебното решение.
И в момента ниско и средно - радиоактивните отпадъци от дейността на АЕЦ "Козлодуй" се събират и съхраняват от ДПРАО (високо радиоактивните отпадъци - отработеното ядрено гориво, се изнасят за Русия), но в България липсва съоръжение за погребване на отпадъците "завинаги". Избраната площадката "Радиана" получи и зелена светлина от Агенцията за ядрено регулиране. Планът на държавното предприятие предвиждаше съоръжението да бъде построено и да заработи до 2015 г.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
27.11 2013 в 02:33
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
26.11 2013 в 22:46
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
26.11 2013 в 22:36
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
user4eto
Сезонът на подаръците в сервиза на Huawei е открит с удължена кампания „Повече грижа за теб“ до 31 декември 2024
Джендо Джедев
Мелания Тръмп няма намерение да се мести в Белия дом
ob1
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
user4eto
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода
user4eto
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Niko Kolev
Как ''най-добрият приятел на Тръмп'' Илон Мъск се скара с Великобритания
TheRealDruckertreiber
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България