Почина поетът и певец Михаил Белчев

OFFNews 06 April 2026 в 08:37 4751 4
Михаил Белчев
Михаил Белчев.

Почина певецът, композитор и поет Михаил Белчев. Тъжната вест съобщи съпругата му Кристина Белчева.

Михаил Белчев е роден на 13 август 1946 година в София. Сред най-популярните му песни са "Младостта си отива", "Не остарявай любов", "Откровение", "Приятелство" и др.

Режисьор е на телевизионни спектакли и филми, сред които и първия телевизионен пантомимен спектакъл "Кръговрат". Автор е на музика за театрални постановки и филми. Директор е на Столична библиотека (2008-10 декември 2013).

Белчев е автор на автобиографичната книга "Все по-близо до ангела" (2024). Носител на орден "Кирил и Методий" първа степен (1982), на четири първи награди от фестивала "Златния" Орфей" (1969, 1984, 1990, 1998), на награда за цялостно творчество от фестивала "Златния" Орфей" (1996). Удостоен със званието "Заслужил артист" (1987). Първи носител на Националната литературна награда "Георги Джагаров" на Съюза на българските писатели (14 юли 2004). Носител на орден "Стара планина" първа степен (12 декември 2018). Удостоен със званието "Почетен професор на Университета по библиотекознание и информационни технологии" (25 май 2021). Почетен гражданин на София (2004), сочи информация от отдел „Справочна" на БТА.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    3020

    4

    Ендевър

    06.04 2026 в 16:59

    Бог да го прости! Един голям поет, композитор и певец!

    2878

    3

    Johnny B Goode

    06.04 2026 в 14:10

    "Един подир друг си отиват от нас
    ветераните –
    на всеки парад
    оредяват редиците…"

    А може би си отиват както и младостта - "не съвсем, не съвсем"

    Лека му пръст. Негови бяха едни от най-хубавите песни от младостта ми.

    3839

    2

    Diogen

    06.04 2026 в 13:31

    Бог да го прости! Мишо Белчев ще си остане като една от иконите на българския XX век. Казват, че Господ прибира при себе си добрите хора, лошите пътуват към ада.

    -1243

    1

    Октим

    06.04 2026 в 11:56

    И той ли, бе? Бог да го прости! Беше ни комшия и много добър човек!