
На днешната дата преди 78 години Червената армия освобождава германския концентрационен лагер на територията на окупираната тогава от нацистите Полша „Аушвиц-Биркенау“. Със своите приблизително 1,1 милиона жертви – предимно евреи, но също поляци, роми, съветски военнопленници и хора от други националности - той се превръща в символ на зловещия опит на нацистите да изтребят евреите, а през 2005 г. ООН обявява датата за Международен ден в памет на жертвите на Холокоста.
Днес Държавният музей "Аушвиц-Биркенау", намиращ се на територията на лагерите Аушвиц I и II в град Освиенцим, ще отбележи годишнината под почетния патронаж на полския президент Анджей Дуда. На нея не е поканен нито един официален представител на Русия, а причината за решението е водената от Русия война в Украйна, съобщи вчера АФП.
Досега Русия винаги е участвала в церемониите, които се състоят всяка година на 27 януари, и неин представител е произнасял реч, посочва БТА.
Основната тема в музея през днешния ден ще бъде процесът на планиране, създаване и разширяване на системата за дехуманизация и геноцид в Аушвиц, съобщават оттам.
Аушвиц се изгражда като център за изтребление през 1942 г., но през 1943-та мащабът на тази дейност става огромен. Същата пролет германците завършват изграждането на четири инсталации в „Аушвиц II-Биркенау“, които включват газови камери и модерни за времето си съоръжения за кремиране на трупове.
Днес посетителите в мемориала могат да видят само руини от сградите. Архитектурните и строителните планове обаче са оцелели, „което показва ясно на какво е способно едно човешко същество, дори добре образовано, в името на идеология“, пишат от музея и цитират директора му д-р Пьотр М. А. Чивински. Той посочва, че тези останки са „красноречиво предупреждение към човечеството в светлината на военните престъпления на Русия в Украйна“.
За него е било „очевидно“, че не може „да подпиша писмо с покана до руския посланик“ в контекста на войната. Той се опасява, че „на Русия ще ѝ трябва извънредно много време и много дълбок самоанализ след този конфликт, за да се върне в обществото на цивилизования свят“.
В деня, когато Русия нахлу в Украйна – 24 февруари 2022 г., музеят нарече руското нападение „варварски акт“ с думите: „Съдник на този варварски акт ще бъде историята, а на неговите извършители - да се надяваме - Международният наказателен съд“.
При освобождаването Червената армия заварва около 7 000 живи затворници. Всички оцелели до днес са поканени на възпоменателното събитие, всеки с по един придружител.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
725
7
27.01 2023 в 11:13
Фашизъм и нацизъм, с всичките им елементи, има в твоята любима кочинка Рашка. Та си объркал посоките. Сефте! :D
-969
6
27.01 2023 в 11:07
Не си научиха урока, отново се предледват хора заради етноса, езика им, горят се книги, използва се нацистка символика и танкове с немски кръстове вървят срещу Русия. Хохолите отново вършат мръсната и кървава работа вместо германците. Поне евреите и Израел нямат илюзии като заблудените европейци с кой си имат работа в Окрайна.
-140
5
27.01 2023 в 10:45
936
4
27.01 2023 в 10:27
1915
3
27.01 2023 в 09:23
Трябва да си баламурник (като някои от нашите политици=полезни идиоти) за да поканеш Русия у дома!
Не само златен резерв, ценности, картини, архиви и тн. трябва да се крият.
Трябва да се крият, перални, сушилни, порцеланови тронове и прочие.
725
2
27.01 2023 в 08:21
2940
1
27.01 2023 в 08:03
Последни коментари
Козин Човков
Хондурас скъса връзките си с Тайван, за да установи дипломатически отношения с Китай
Козин Човков
Аналена Бербок се готви да изгони от Германия над 30 руски дипломати по подозрения за шпионаж
Того
Аналена Бербок се готви да изгони от Германия над 30 руски дипломати по подозрения за шпионаж
lilianasimeono1
САЩ повдигна обвинение на руския агент, опитал се да се внедри в Международния наказателен съд
Johnny B Goode
Путин се е разбрал с Лукашенко за разполагане на руски тактически ядрени оръжия в Беларус