На днешната дата преди 78 години Червената армия освобождава германския концентрационен лагер на територията на окупираната тогава от нацистите Полша „Аушвиц-Биркенау“. Със своите приблизително 1,1 милиона жертви – предимно евреи, но също поляци, роми, съветски военнопленници и хора от други националности - той се превръща в символ на зловещия опит на нацистите да изтребят евреите, а през 2005 г. ООН обявява датата за Международен ден в памет на жертвите на Холокоста.
Днес Държавният музей "Аушвиц-Биркенау", намиращ се на територията на лагерите Аушвиц I и II в град Освиенцим, ще отбележи годишнината под почетния патронаж на полския президент Анджей Дуда. На нея не е поканен нито един официален представител на Русия, а причината за решението е водената от Русия война в Украйна, съобщи вчера АФП.
Досега Русия винаги е участвала в церемониите, които се състоят всяка година на 27 януари, и неин представител е произнасял реч, посочва БТА.
Основната тема в музея през днешния ден ще бъде процесът на планиране, създаване и разширяване на системата за дехуманизация и геноцид в Аушвиц, съобщават оттам.
Аушвиц се изгражда като център за изтребление през 1942 г., но през 1943-та мащабът на тази дейност става огромен. Същата пролет германците завършват изграждането на четири инсталации в „Аушвиц II-Биркенау“, които включват газови камери и модерни за времето си съоръжения за кремиране на трупове.
Днес посетителите в мемориала могат да видят само руини от сградите. Архитектурните и строителните планове обаче са оцелели, „което показва ясно на какво е способно едно човешко същество, дори добре образовано, в името на идеология“, пишат от музея и цитират директора му д-р Пьотр М. А. Чивински. Той посочва, че тези останки са „красноречиво предупреждение към човечеството в светлината на военните престъпления на Русия в Украйна“.
За него е било „очевидно“, че не може „да подпиша писмо с покана до руския посланик“ в контекста на войната. Той се опасява, че „на Русия ще ѝ трябва извънредно много време и много дълбок самоанализ след този конфликт, за да се върне в обществото на цивилизования свят“.
В деня, когато Русия нахлу в Украйна – 24 февруари 2022 г., музеят нарече руското нападение „варварски акт“ с думите: „Съдник на този варварски акт ще бъде историята, а на неговите извършители - да се надяваме - Международният наказателен съд“.
При освобождаването Червената армия заварва около 7 000 живи затворници. Всички оцелели до днес са поканени на възпоменателното събитие, всеки с по един придружител.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
155
7
27.01 2023 в 11:13
Фашизъм и нацизъм, с всичките им елементи, има в твоята любима кочинка Рашка. Та си объркал посоките. Сефте! :D
-970
6
27.01 2023 в 11:07
Не си научиха урока, отново се предледват хора заради етноса, езика им, горят се книги, използва се нацистка символика и танкове с немски кръстове вървят срещу Русия. Хохолите отново вършат мръсната и кървава работа вместо германците. Поне евреите и Израел нямат илюзии като заблудените европейци с кой си имат работа в Окрайна.
-240
5
27.01 2023 в 10:45
936
4
27.01 2023 в 10:27
1975
3
27.01 2023 в 09:23
Трябва да си баламурник (като някои от нашите политици=полезни идиоти) за да поканеш Русия у дома!
Не само златен резерв, ценности, картини, архиви и тн. трябва да се крият.
Трябва да се крият, перални, сушилни, порцеланови тронове и прочие.
155
2
27.01 2023 в 08:21
2550
1
27.01 2023 в 08:03
Последни коментари
user4eto
Сезонът на подаръците в сервиза на Huawei е открит с удължена кампания „Повече грижа за теб“ до 31 декември 2024
Джендо Джедев
Мелания Тръмп няма намерение да се мести в Белия дом
ob1
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
user4eto
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода
user4eto
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България