Вечерта на 27 март, когато е католическият Великден, избухва бомба на детска площадка в пакистанския град Лахор. Загиват над 70 души - предимно жени и деца. Загубват живота си, защото са християни. Отговорност за жестокия атентат пое фракцията на талибаните "Джамаат-ул-Ахрар", която е декларирала връзките си с "Ислямска държава".
Няма обаче бурна световна реакция като след атентатите в Брюксел, които бяха само няколко дни по-рано. Светът не обяви, че това е война - защото атентатът беше в Пакистан, а не в Европа.
"Сигурен съм, че светът не реагира така емоционално на атентата в Пакистан, защото хората си мислят, че тук това е ежедневие. Те просто спряха да обръщат внимание, защото се случва тук", разказа пред OFFNews 32-годишният пакистанец Николас Джавед Масих, който е очевидец на атентата и се е разминал на минути с взрива.
"Това беше ужасно нападение. Аз не можех да повярвам на очите си".
Николас е учител, успял да създаде християнско училище, в което учат около 120 деца. Заедно с 10 от децата той се е намирал в Лахор по време на нападението.
Самият Николас завел децата на площадката, където се взриви бомбата. Те трябвало да си тръгнат по-рано, но го помолили да останат още малко. Той се съгласил.
Оставил ги за няколко минути сами, когато отишъл да им купи по нещо, затова не бил на площадката в момента на експлозията.
Когато се върнал, видял ужасната гледка.
"След експлозията видях много тела на загинали по земята. Имаше и откъснати части от тела. Хората плачеха. Беше ужасно. Аз бях в шок, целят се тресях", разказва Николас.
"Търсех моите ученици и накрая събрах всички без трима - те бяха мъртви", допълни той.
Тримата ученици, които Николас Джавед Масих загубил, са 15-годишният Акеш, 17-годишният Вики и 19-годишният Даниел. Акеш живеел в изключително бедно християнско семейство. Имал 5 сестри и той бил единствената надежда на родителите си за по-добър живот. Вики и Даниел били сираци.
"Те бяха добри деца и добри ученици. Сега се опитваме да помогнем на семействата им", разказва той.
Николас казва още, че след атентата хората още се страхуват да излязат на публично място.
Какво е положението на християните в Пакистан
Християните в Пакистан са около 1.6% от населението, те са второто по численост религиозно малцинство и често стават обект на ислямски екстремизъм. Повечето християни там произхождат от индусите - представители на ниски касти. Затова и до момента заемат нископлатен длъжности.
Повечето от децата, които учат в училището на Николас, са от много бедни семейства, а някои са сираци. По думите на Николас това е нормално, защото християните в страната нямат равни права с мюсюлманите.
"Ако си християнин, не можеш да получиш добра работа в държавния сектор. В училище мюсюлманите мразят християните", уточнява той.
Пакистанецът обяснява, че често има напрежение между мюсюлмани и християни, защото според някои от мюсюлманите християните поругават Корана.
Той обяснява още, че е имало и опити християни да бъдат принудени да сменят религията си.
Мъжът е категоричен, че християните в Пакистан не се чувстват в безопасност и имат усещането, че са непрекъсната мишена. Семейството му също е било преследвано заради религията си.
Николас признава, че в момента много се притеснява за децата в училището си и за тяхното бъдеще. Той полага цялото си време училището да оцелее, защото смята, че това е от голямо значение за децата.
"Преди две седмици получих заплаха от хора, които не искат да видят доброто в нашата работа. Те искат да затворя училището, но аз ще продължа работата си. Готов съм да умра за каузата си", категоричен е Николас Джавед Масих.
Николас разказва, че през 2015 г. също е имало атентат срещу християните в Лахор, преди това е имало още няколко атаки. След всяко едно нападение правителството обещавало да се заеме с проблема, но всичко приключвало само на думи.
"Този път армията наистина започна операция срещу тези хора, които убиват невинни. Полицейското присъствие се увеличи, а това е добра новина за нас", каза той.
"Хората си мислят, че Пакистан е терористична държава и че това тук е ежедневие, но това не е вярно. Повечето от пакистанците са жертва на атаки", смята Николас.
"Религията не трябва да разединява. Всички ние сме хора", допълва той.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
30.03 2016 в 19:26
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
30.03 2016 в 19:03
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
30.03 2016 в 08:47
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
29.03 2016 в 23:27
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
29.03 2016 в 19:36
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Johnny B Goode
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си