С 50% до 70% са намалели продажбите на книги в условията на ограничителни мерки заради пандемията от COVID-19, показва анкета на асоциация „Българска книга” - организацията на книгоиздатели, книготърговци и литературни агенти в страната. Оттам настояват в писмо до министъра на културата Боил Банов намаляването на ДДС от 20% на 9% да се превърне от временна в постоянна мярка и по-ниският данък да е в сила за книгоиздаването постоянно, а не само до края на 2021 г., както и обхватът му да се разшири.
Спадът е отчетен през март - май 2020 г. в сравнение със същия период на 2019 г. Ръст има при онлайн продажбите на книги при част от издателите и книготърговците, но "той далеч не е достатъчен да компенсира общия спад" - посочват от АБК.
Според над 40% от участниците в анкетата ключова причина за спада в продажбите е затварянето на книжарниците и печатниците, които преустановиха дейност за над 30 дни. 60% от тях посочват още, че са имали просрочени плащания със съответните контрагенти. Друго последствие е отлагането на планираните нови заглавия и допечатки сред над 60% от издателите. Те се равняват на между 20% и 30% от планираните книги за издаване през текущата година.
Това оказва влияние както върху приходите, така и върху устойчивостта на сектора в дългосрочен план - отбелязват от АБК.
Отзвук от кризата с Covid-19 в бранша е и освобождаването на персонал - на над 50% от анкетираните се е наложило да освободят служители.
Спецификата на книгоиздаването предполага и работа с професионалисти от свободните професии - преводачи, редактори, коректори, дизайнери, илюстратори, художници, рецензенти. Спирането на книгоиздателските процеси се отразява пряко и на тяхната заетост.
Анкетата е сред 83 респондента: 80,5% издатели, 15,9% издатели и книготърговци, 3,7% книгоразпространители. Резултатите от нея са били изпратени до министъра на културата Боил Банов, заедно с предложение за изготвяне на пакет от мерки за подпомагане на книжния бранш в страната. В писмото се настояване намаляването на ДДС на книгите да се превърне в постоянна мярка, а също така с намалена ставка да се облага и доставката на услуги по отпечатването на книги; въвеждането на механизми за институционално финансиране на библиотечните фондове, което би могло да бъде постигнато чрез приемането на Стандарта за библиотеките; разработването на механизъм за специална финансова подкрепа на книжарниците в малките населени места.
В писмото АБК подчертава, че подкрепя предложенията на Европейската федерация на книгоиздателите и на Федерацията на европейските и международните книготърговци, които бяха изпратени до европейските министри на културата и еврокомисар Мария Габриел, а именно - въвеждане на книжни ваучери, с които читателите да могат да закупуват книги в книжарниците, и програми за финансиране обогатяването на книжните фондове на обществените институции.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
4015
1
09.06 2020 в 15:37
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара