Евгени Кирилов

Последна промяна на 23 март 2014 в 17:58 1751 0

Евгени Кирилов

Евгени Захариев Кирилов е роден на 26.01.1945 в Любичево. През 1971 г. завършва висше инженерно образование в Университета в Рощок, Германия, а през 1976 г. - "Международни икономически отношения" и "Международно право" в Москва.

До 1990 г. е директор "Културен обмен", член на Националния съвет на ЮНЕСКО. От 1990 до 1993 г. е постоянен представител на Република България за ЮНЕСКО. От 1997 г. е член на Висшия съвет на БСП.

През периода 2001-2005 г. е председател на комисията по външна политика и международни връзки на БСП. От 1999 до 2001 г. е член на Бюрото на групата на социалистите в Съвета на Европа.

Депутат в 37-то (12 януари 1995 - 19 февруари 1977 г.) 38-то (19 април 1997-19 април 2001 г.), 39-то (5 юли 2001 - 17 юни 2005 г.), 40-то (от 11 юли 2005 г.) Народно събрание. От 26 август 2005 до 31 декември 2006 г. е наблюдател в Европейския парламент (ЕП).

От 1 януари 2007 г. е в Европейския парламент. На 7 юни 2009 година е избран отново за евродепутат от листата на Коалиция за България, в която е на четвърто място.

Комисията по досиетата установи, че Евгени Кирилов е работил за три направления на разузнаването - Държавна сигурност, военното разузнаване и за Първо главно управление.

Женен, с две деца.