Софийска вода прави два подземни ВЕЦ-а в Бистрица и Бояна

Владимир Йончев 05 декември 2024 в 20:38 7062 2

От 63 на 38 процента са намалели загубите във водопреносната мрежа в София, отчете ръководството на Софийска вода

Снимка OFFNews

От 63 на 38 процента са намалели загубите във водопреносната мрежа в София, отчете ръководството на Софийска вода

Софийска вода възнамерява да направи две подземни водноелектрически централи. Те ще бъдат на резервоарите в Бистрица и Бояна.

Така водата, която отива към чешмите на столичани вече ще произвежда ток в самия тръбопровод.

Идеята питейната вода да произвежда ток е от десетилетия. Още навремето са определении 7 места, където може да стане това. Освен тях концесионерът е огледал още 2 други локации.

"Спряхме се на 2 от тях, за които изглежда, че документацията е най-изправна," каза заместник-изпълнителният директор на "Софийска вода" Станислав Станев.

Според него самият строеж на съоръженията ще отнеме около година и половина, но никой не може да каже колко време ще продължат административните процедури в Столичната община, която трябва да одобри строежа.

Другите 7 потенциални обекта засега са отхвърлени, а основната причина е, че възвращемостта от тях не е добра. А причината за това е прелюбопитна. За 10 години Софийска вода е намалила загубите при преноса на вода от 63% на 38%. Така в тръбите от резервоарите към София тече много по-малко вода и това прави строежа на ВЕЦ-ове в тръбопровода неефективен.

Двата ВЕЦ-а в Бистрица и Бояна ще струват около 6-7 млн. лв. общо и ще произвеждат около 2,5 мегавата ток. Те са част от плана на френската компания да стане въглеродно неутрална и да произвежда повече електричество отколкото харчи.

Как е постигнато това намаление на загубите на вода?

Отговорът е: с иновации и статистически данни. Концесионерът е инсталирал 10 000 измервателни уреди навсякъде във водопреносната мрежа. Така София е разделена на множество малки зони, за които в реално време има информация колко вода постъпва. Ако количеството рязко се увеличи или не отговаря на сбора от водомерите в в района, значи точно в тази зона има теч.

"С парите за инвестиции, които Столичната община гласува всяка година, ние можем да подменяме около 1% от съществуващата водопреносна мрежа. Затова трябва да се фокусираме на най-проблемните места. Ефектът е 10 пъти по-голям," обясни Станев.

"В някои градове в България загубите във водопреносната мрежа са 90%. Част от местните водоразпределителни дружества се обърнаха към нас за помощ. Имаме ноу-хауто, имаме техниката, можем да им помогнем," коментира още той.

    Владимир Йончев

    Владимир Йончев е главен редактор на OFFNews. Завършил е НГДЕК "Св. Константин Кирил Философ" и специалност философия в СУ "Св. Климент Охридски". Работил е във вестниците "Новинар", "Стандарт", "Телеграф" и "Македония". Носител на наградата "Черноризец Храбър" за журналистическо разследване.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Кой е новият лидер на Сирия Абу Мохамед ал-Джолани?