11 от проверени 140 потенциално опасни язовири в страната са технически неизправни и е възможно да прелеят, обяви днес министърът на икономиката Трайчо Трайков след среща с областните управители.
Проверките започнаха, след като на 6 февруари се скъса стена на язовир "Иваново" и той заля с. Бисер, при което загинаха 10 души. Инспекциите бяха възложени от правителството на дружеството "Язовири и каскади" на подчинение на НЕК.
Доказано опасните съоръжения са в областите Кърджали, Смолян, Сливен, Пазарджик, Монтана и Кърджали, отчете шефът на НЕК Михаил Андонов. Освен населението те застрашават и инфраструктурата. Такива са например случаите с язовирите край пътя Кърджали-Черноочене и жп гарата в Пазарджик, уточни той.
Те ще бъдат изпуснати, както се случи с язовир "Елена", който се оказа виновен за наводнението в с. Бисер. И при новооткритите опасни съоръжения основните изпускватели са затворени като при яз. "Елена", обясниха от НЕК. В повечето случаи проблемите поражда фактът, че от напоителни системи язовирите са се превърнали в развъдници на риба, напомниха експертите.
До седмица ще бъдат проверени всички 600 потенциално опасни язовири, обеща Трайков. Изпълнението на предписанията по изпускането на съоръженията, застрашаващи живота на населението, ще се контролира от областните управители, уточни той. По думите му предписанията на "Язовири и каскади" са задължителни за общините или концесионерите.
Предвижда се и "буферно финансиране" от МВР, ако са нужни средства за изпускането и ремонтите на язовирите, обяви министърът на икономиката. Той не обясни какво точно ще представлява това финансиране и за каква сума става въпрос. "Парите стават ясни поетапно и не винаги са нужни много средства", лаконичен беше Трайков.
Той даде пример с изпускането на язовир "Елена", при който са били мобилизирани техника и хора от местната власт и не са били нужни допълнителни средства.
Според Михаил Андонов язовир "Искър" е безопасен в момента и обемите вода в него са в норма. Член на форума OFFRoad-Bulgaria.com обаче алармира, че район "Нови Искър", в който са кварталите "Изгрев" и "Гниляне", са много застрашени от наводнения при обилни снеготопения или валежи заради непочистени речни корита.
Следете новините ни в :





























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
България изпревари Италия, Испания и Хърватия по чистота на водата в морето
Елена Йончева сигнализира Европол и Интерпол за политическа злоупотреба с лични данни заради Пеевски
Охрана не пусна китаристa на Guns N'Roses Slash във VIP зоната на холивудска премиера
Президентът Йотова в Карлово: Левски превърна свободата в национален идеал