Икономическият оптимизъм по света намалява, след като след края на световната икономическа криза значително се покачваше. Очакванията на българите по отношение на икономическото развитие на страната пък са по традиция по-песимистични в сравнение с тези по света.
Изводите са от традиционното изследване на световната асоциация „Галъп интернешънъл“ (в сътрудничество с УИН), което се провежда ежегодно сред около 60 държави от целия свят. Данните са обобщени от „Галъп интернешънъл“ специално за Българската национална телевизия, представени в легендарната рубрика „Къде сме ние“ на „По света и у нас“ и предаването #Европа. Повод е трийсетата годишнина от началото на промените у нас.
Най-големият пик на песимизма по света беше по време на световната криза преди десетилетие. След това започна и ръст но оптимизма, който премина даже над 40%, но сега вече се установява на нива от около 30%.
Така, напоследък имаме средно 35% неутрални очаквания по света, средно 30% песимизъм и още 30% оптимизъм. Останалите се затрудняват да отговорят.
Последните вълни на изследването показват, че най-сериозно се притесняват за просперитета си жителите на Европа, като сред най-големите икономически песимисти традиционна са страни като Италия, Гърция, Обединеното кралство и т.н.
Икономически подем пък очакват жителите на страни като Нигерия, Виетнам, Индонезия, Индия и т.н. Казано накратко, Западът се бои за просперитета си, а югът и изтокът очакват просперитет.
Къде сме ние
Очакванията на българите по отношение на икономическото развитие на страната са традиционно по-песимистични на фона на света. Но пък в последните години у нас като че ли има известно подобряване в това отношение и връх вземат неутралните очаквания, за сметка на песимизма, който иначе преобладаваше от началото на века с малки изключения.
В края на второто десетилетие на новия век средно 15% от сънародниците ни очакват икономически подем, средно 30% - икономически трудности, а 40% не очакват промяна. Останалите се колебаят.
Сред нашите съседи песимизмът по отношение на икономическото развитие също е силен. Дълго време Гърция е сред водещите страни по този показател, наред с Румъния, Турция и др.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
29217
2
30.07 2019 в 11:38
6500
1
29.07 2019 в 11:55
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Johnny B Goode
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си
Miro24
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си