Руска ракета порази жилищна сграда в Краматорск, има загинали (видео)
Руска ракета разруши късно снощи жилищна сграда в източния украински град Краматорск и най-малко двама души са загинали, съобщи губернаторът Павло Кириленко, цитиран от Ройтерс.
Спасители, служители на реда и на комуналните служби работят на място и разчистват отломките от разрушената сграда. Изглежда има затрупани хора“, каза Кириленко.
Миналия месец най-малко 44 души загинаха, когато руска ракета удари жилищна сграда в източния украински град Днепър, припомня Ройтерс.
„Това не е повторение на минали събития, това е смъртоносната всекидневна реалност в нашата страна – страна със същинското зло по границите си“, написа президентът на Украйна Володимир Зеленски в „Телеграм“.
В отделен туит Зеленски написа: „Единственият начин да спрем руския тероризъм е да го победим. С танкове. С изтребители. С ракети с голям обсег“.
Кириленко публикува снимка, на която се вижда четириетажна сграда, която е силно пострадала. Губернаторът уточни, чe сградата е в центъра на града, както и че има и седем ранени.
Украинската служба на Радио „Свободна Европа“ разпространи кратко видео, в което се виждат спасители, които работят на светлината на прожектори докато сняг се сипе по развалините.
Украйна обвинява руските сили в безразборен обстрел на гражданска инфраструктура, обвинение, което Москва отрича.
През април 2022 г. Украйна съобщи за 57 загинали при руска ракетна атака по железопътна гара в Краматорск. Москва отрече отговорност и каза, че ракетата е била украинска.
На този фон в Европа продължава дебата за предоставяне на изтребители на Украйна. Върховният представител на Европейския съюз по външните работи Жозеп Борел не би се изненадал, ако държави като САЩ и Германия в крайна сметка променят позицията си за снабдяване на Украйна с бойни самолети, предаде ДПА.
Доставката на основни бойни танкове на Киев първоначално също беше много спорна, каза Борел пред журналисти в Брюксел, преди днешната среща на високо равнище ЕС-Украйна в Киев.
В крайна сметка обаче беше постигната договореност и тази „червена линия“ беше премината, каза Борел. Всички оръжейни доставки за Украйна до момента бяха съпроводени с предупреждения за потенциалния риск от по-нататъшно ескалиране на конфликта с Русия, добави Борел.
Първият дипломат на ЕС не отговори дали той лично подкрепя доставката на бойни самолети. „Моята работа е да се опитвам да постигам консенсус и един от най-добрите начини за това е да не заемам позиция, която може да го застраши“, каза Борел.
Министър-председателят на Полша Матеуш Моравецки наскоро каза, че е отворен за идеята на Украйна да бъдат изпратени бойни самолети.
Германия и други държави обаче, след като обещаха да снабдят Украйна с основни бойни танкове, за да й помогнат да се защити срещу руското нашествие, отхвърлиха идеята за доставки на бойни самолети за Киев.