OffNews.bg

ЕК: Разполагането на ядрено оръжие в Беларус води до опасна ескалация. Ще доведе до последващ отговор

Плановете на Русия да разположи тактическо ядрено оръжие в Беларус водят до опасна ескалация на напрежението и ще има последващ отговор, посочват от Европейската комисия, цитирани от бТВ.

Налагането на санкции е от компетенциите на държавите членки и Брюксел за момента не уточнява какви точно могат да бъдат те.

"Процедурата по взимането на решение за санкции е конфиденциална. Самите държави членки разговарят за това и ги подготвят", заяви говорителят на ЕК Петер Стано.

НАТО вече разкритикува Русия за нейната "опасна и безотговорна" ядрена реторика ден, след като Владимир Путин заяви, че Русия ще разположи тактически ядрени оръжия в Беларус. Така чрез съботното си изявление Владимир Путин отправи предупреждение към НАТО за военната подкрепа на Алианса към Украйна и ескалира противопоставянето със Запада.

Българският министър на отбраната Димитър Стоянов коментира разполагането на ядрени оръжия, като посочи, че въпреки предоставянето на въоръжение и боеприпаси на Украйна конфликтът не стихва, а се задълбочава.

"Това, което се случва, е изнасяне на по-предни позиции на ядрено оръжие, което в никакъв случай не решава конфликта, а го задълбочава. Изостря се обстановката, но все пак моята лична оценка е, че към момента няма заплаха от неговото използване", каза той.

От Брюксел заявиха, че е в интерес на ЕС възможно най-много държави членки да се включат в общата платформа на Европейската агенция по отбрана за общи поръчки на боеприпаси за Украйна.

Вече 22 държави членки участват, като се включи и Унгария, която се противопоставяше на проекта.

Към тях се присъедини и Норвегия, която не е член на ЕС. Само пет от държавите членки все още не са присъединили и сред тях е България. Останалите са Дания, Ирландия, Латвия и Словения.