Боксьори, които не са издържали тестове за пол на световното, са допуснати до участие в Олимпийските игри
Международният олимпийски комитет потвърди, че двама дисквалифицирани от световното първенство по бокс състезатели, ще могат да се бият в Париж, съобщава Гардиън. Те са били дисквалифицирани, защото не са издържали теста за пол, който е трябвало да докаже, че са наистина жени, а не мъже, които искат да се състезават в тази категория.
Имане Хелиф от Алжир и Лин Ю-тин от Тайван започват олимпийските си срещи тази седмица. Кхелиф ще се срещне с италианката Анджела Карини в категория до 66 кг., а Лин се очаква да се изправи срещу неназован съперник в категория до 57 кг. в петък.
Решението на МОК е противоречиво. Бившият световен шампион Бари Макгиган изрази своето безпокойство. В публикация в X той пише: „Шокиращо е, че всъщност им беше позволено да стигнат дотук, какво става?“
Ситуацията възниква, защото провелото се миналата година световно първенство беше организирано от Международната боксова асоциация (МБА), чийто президент Умар Кремлев заяви пред руската информационна агенция ТАСС, че ДНК тестовете са „доказали, че те имат XY хромозоми и поради това са изключени от спортните събития“. Пред "Гардиън" МБА заяви, че са взели това решение „след обстоен преглед и че то има за цел да подкрепи справедливостта и честността на конкурса“.
Оттогава насам обаче на МБА е забранено да организира олимпийския турнир по бокс в Париж заради дългогодишни въпроси, свързани с управлението, и серия от скандали със съдии. Това означава, че боксът в Париж сега се провежда под егидата на боксовото звено на МОК „Париж 2024“, което има по-облекчени правила от тези на МБА.
В свое изявление МОК съобщава: „ПБУ (Парижкото боксово звено) използва правилата за бокс в Токио 2020 (прилагани на Олимпийските игри в Токио 2020 и свързаните с тях квалификационни турнири) като отправна точка за разработване на своите правила. Тези правила произлизат от правилата за Рио 2016. ПБУ се стремеше да ограничи измененията, за да сведе до минимум въздействието върху подготовката на спортистите и да гарантира последователност между олимпийските игри.“
Въпреки това уебсайт на МОК показва, че и Хелиф, и Ю-тин са се провалили на тестовете за допустимост по пол миналата година.
Във вътрешната си система, която е предоставена на журналистите в Париж, МОК посочва, че Хелиф „подлежи на дисквалификация само няколко часа преди златния си медал срещу Ян Лю на световното първенство през 2023 г. в Ню Делхи, Индия, след като повишените нива на тестостерон не са отговаряли на критериите за допустимост“.
МОК също така признава, че Лин е „била лишена от бронзовия си медал, след като не е отговаряла на изискванията за допустимост въз основа на резултатите от биохимичния тест".
Няма коментар от страна на Лин относно ситуацията.
Агенция „Франс прес“ съобщи, че Хелиф заявява, че е жертва на „голяма конспирация“, след дисквалификацията си точно преди финала на световното първенство миналата година.
„Хората са направили заговор срещу Алжир, за да не се издигне знамето и да не спечели златния медал“, каза Хелиф.
През последните години правилата за това кой да се състезава в женската категория са обект на горещи спорове. Но дебатите за бойните спортове, при които рискът от сериозни наранявания и дори смърт е много по-голям, бяха по-малко.
Научни изследвания са установили, че средната сила на удара е 162% по-голяма при тези, които са преминали през мъжкия пубертет, в сравнение с жените.