Борисов заговори за коалиционно споразумение, Габровски няма да е кандидат за премиер с третия мандат
Без подписан документ за ясно и прозрачно управление, отиваме пак на избори, заяви във Варна лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Той заяви, че кабинет с мандата на ПП едва ли ще бъде излъчен, тъй като няма мнозинство. По думите му формацията на Кирил Петков и Асен Василев имитира ГЕРБ, но крие партийно правителство:
"Денков премиер, пък Киро и Асен министри - представяте ли си го как стои това - премиерът вика шефовете на партията да им се кара. Предлагат жалки, смешни и абсурдни неща, щото се опитват да ни имитират, само че с прикрит партиен кабинет. Със 70 депутати на две партии няма как да направиш кабинет, не можеш да си осигуриш кворума. Единственият шанс това да се случи е със следизборен документ, подписан от партиите, които ще го подкрепят. И тези точки и закони, които ще прави правителството, трябва да е описано, за да може всеки депутат да знае по теми как ще се гласува, а лидерите да гарантират, че това ще се случи."
Проф. Габровски няма да бъде предлаган отново за премиер, но с третия мандат, добави Борисов. Той добавил, че е разговарял с Габровски, но той отговорил, че не иска да участва в кабинет, изграден с пазарлъци, както и че може единствено да носи отговорност за състава на правителство, избран от самия него.
Лидерът на ГЕРБ отрече да има сближаване между него и Румен Радев, който посочи за негов основен опонент.
Борисов прогнозира, че сме били на прага на нова финансова криза и я сравни с тази в Гърция. Повод за изказването му са гласуваните промени в удължителния закон на миналогодишния бюджет. В четвъртък депутатите гласуваха нови предложения, които Борисов определи като "сватбарското наддаване".
"Това е безотговорно и не сме го правили никога, каквито и да сме били - и Царя, и Първанов, и Костов, и Доган! И цифрите го показват - повече от 20 правителства са направили дълг, колкото едно за следващите години. Тази мода да се наддава сега, защото идват избори след избори, и да можеш да обикаляш из страната после и да казваш, аз ви дадох повече и повече. Защото, ако днес получаваш 70 лв., а харчиш 210 докъде ще я докараш. Толкова ли няма кой да се замисли вече в тая държава - див популизъм! Фискална предпазливост - ревизирана фискална рамка, базирана на средносрочни нетни разходи и устойчив дълг - ЕК са написали всичко, което народното събрание трябва да спази, ако не искаме следващите години да идва някой, който да ни го направи отвън. Знаете, че когато гръцката криза се разрази, влезе Фонда и те трябваше тогава да режат, което беше много тежко. Ние сме на прага на това, предупреждавам."