Гранеруд спечели втора поредна победа в "Четирите шанци"

OFFNews 01 януари 2023 в 18:18 2962 0

Ски скок

Халвор Егнер Гранеруд

Норвежецът Халвор Егнер Гранеруд постигна втора победа в състезанията по ски скок от веригата "Четирите шанци", част от Световната купа в този спорт.

26-годишният Гранеруд, който преди дни триумфира в първия старт в Оберстдорф, дублира победите си на германска земя с успех и в Гармиш-Партенкирхен. Той направи скокове от 140 и 142 метра и заслужи общо 303,7 точки.

С това той изпревари с 6,4 точки словенеца Анже Ланишек, който направи скокове от 140,5 и 137 метра. На трето място на голямата шанца в Гармиш-Партенкирхен завърши водачът за Световната купа Давид Кубацки с 294,4 точки.

Полякът, който спечели квалификацията в събота, направи скокове от 136 и 138,5 метра и не успя да повтори представянето си от последния ден на изминалата година.

Четвърти и пети останаха австрийците Мануел Фетнер с 279,6 точки и Ян Хьорл с 278,9 точки, а челната шестица бе допълнена от поляка Пьотр Жила с 277 точки.

За съжаление българинът Владимир Зографски не попадна сред първите 30, които вземат точки за Световната купа. Зографски имаше проблеми от самото си отскачане от масата и след много колебания във въздуха се приземи на 103 метра, което му осигури едва 63,9 точки и 49-о място в крайното класиране. След него остана единствено олимпийският шампион Мариус Линдвик, тъй като норвежецът бе дисквалифициран заради нередовен гащеризон.

В подреждането за "Златния орел", който се връчва на победителя в "Четирите шанци", води Гранеруд с 616,1 точки. Втори с 589,3 точки е Кубацки, а трети с 576 точки е Жила. С 307,6 точки Владимир Зографски заема 32-ро място.

Кубацки е лидер за генералното класиране за Световната купа със 770 точки, пред Ланишек с 682 и Гранеруд с 616. Зографски е 33-то място с 41 точки

Следващите две състезания от "Четирите шанци" се пренасят на австрийска територия, където предстоят стартове в Инсбрук на 4 януари и в Бишофсхофен на 6 януари.