Най-добрите учени от водещи университетски центрове се обединяват, за да проверят основната теория за продължителния КОВИД - дали се дължи на фрагменти от новия коронавирус, които остават в тъканите на някои хора, предаде Ройтерс.
Целта на проекта, наречен "Инициатива продължителен КОВИД", е да оптимизира изследванията и бързо да се премине към клинични изпитания на потенциални лечения. Чрез споделяне на различни практики и ресурси групата се надява да разкрие какво е в основата на заболяването и да използва резултатите за разработване на изпитания, основани на доказателства.
Продължителният КОВИД е сложно, инвалидизиращо състояние, което може да трае много месеци след първоначалното заразяване. Страдащите от него са неспособни да работят. Според Центровете за контрол и профилактика на заболяванията в САЩ то засяга почти всеки пети възрастен американец, който е боледувал от КОВИД. За продължителния КОВИД обаче се знае малко.
Инициативата е подкрепена с първоначална сума от 15 млн. долара от "Балви" - научен инвестиционен фонд, създаден от Виталик Бутерин, съосновател на блокчейн платформата Ethereum. В нея участват учени от Харвардския университет, Станфордския университет, Калифорнийския университет в Сан Франциско, Йейлския университет и Института "Джей Крейг Вентър", пише БТА.
"Първото нещо, което трябва да се разбере за продължителния КОВИД, е дали пациентите все още имат вируса в себе си или не", казва д-р Ейми Проъл от изследователската фондация "ПолиБио", която е експерт по хронични заболявания, свързани с инфекции. Тя е главен научен ръководител на инициативата.
Засега не съществуват доказани лечения за продължителния КОВИД, който засяга над 150 милиона души по света. Все повече доказателства сочат наличието на вирус в тъканите, който продължава да предизвиква реакция на имунната система, казва тя.
Това може да помогне за обяснението на каскадата от около 200 симптома, свързани с дългия КОВИД, включително болка, треска, главоболие, когнитивни нарушения, задух и изтощение след минимална активност.
Изследователите ще използват усъвършенствани техники за визуализация и генно секвениране, търсейки доказателства за вируса в тъканите и ще анализират влиянието му върху имунната система.
Ако бъде доказано, че персистирането на вируса е причина за продължителния КОВИД, изследователската инициатива ще изпробва антивирусни лечения като паксловид на "Пфайзер", както и други видове лекарства, които модулират имунната система.
Проучвания показват, че паксловид е подобрил симптомите при няколко пациенти с дълг КОВИД. Необходими са обаче големи, добре планирани изследвания, за да се докаже, че лечението помага, и да бъде определено при кои пациенти имат най-голяма вероятност то да е полезно.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)