Скокове в растежа на бебето

OFFNews 24 декември 2024 в 04:43 344 0

Бебе

Снимка GettyImages

Бебе с играчки

Скоковете в растежа на бебето са период, по време на който бебешкият растеж е по-бърз от обичайния. През това време то усъвършенства и определено двигателно умение - например пълзене, обръщане, прохождане и други. 

Много родители съобщават, че по време на скоковете в растежа на бебето се променя и храненето, като то яде повече. Сънят при бебетата може да се наруши – става раздразнително, трудно се успокоява или спи повече.

Кога настъпват растежните скокове?

Скоковете в растежа на бебето могат да настъпят по всяко едно време. При новородено те продължават по-кратко – един или няколко дни, докато при по-голямо бебе продължителността може да е до около седмица. Според някои учени скоковете в растежа настъпват по-често през първата година. Фазите на по-бърз растеж обикновено са през втората, третата, шестата седмица, както и през третия и шестия месец.

Отразява на скока в растежа на съня на бебето

По време на скоковете на растеж на бебето то може да се нуждае от повече сън. Може да спи 4-5 часа повече в продължение на 1-2 дни, като по-рядко се събужда през нощта. Това показва, че бебето използва енергията си за растеж вместо за физическа активност.

При някои бебета по време на скоковете в растежа се наблюдава нарушение на съня. Те започват да се пробуждат по-често през нощта, стават раздразнителни и по-трудно се успокояват. Понякога детето иска да бъде държано на ръце и плаче при опит за поставяне в леглото. Обяснението е, че бебето изразходва по-голямата част от енергията си за растеж. В резултат от това то е преуморено и съответно много раздразнително.

Какво да правим по време на скокове в растежа?

Трябва внимателно да се оцени какви са нуждите на детето. Това може да включва  повече разходки на спокойствие, по-малко стимулация, допълнително хранене, сутрешна дрямка.

Как да разберем дали това са скокове в растежа или има нещо нередно?

Детето може да стане по-сънливо, да има нужда от повече храна или да бъде по-раздразнително и трудно да се успокоява. По време на фазата обаче бебето не трябва да има повишена температура, признаци на респираторна инфекция, стомашно-чревно неразположение и признаци на заболяване или влошаване в общото състояние. В тези случаи е необходимо да се потърси лекарска помощ, за да се изключи по-сериозна подлежаща причина за промяната в поведението на бебето.

Има и други състояния, които могат да доведат до промени в съня и в хранителните навици. Това могат да бъдат никнене на зъби, смяна на обстановката.

Ако забележите нещо необичайно в поведението или физическото състояние на бебето, което е необяснимо за Вас, свържете се с личния педиатър на детето.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Историята на коледните лампички