Слушането на определен вид музика по време хранене може да повиши апетита към някои продукти, съобщава електронното издание на в. „Дейли мейл“, като цитира данни от международно изследване. Приятните мелодии могат да направят дори зеленчуците по-вкусни.
Убеждаването на децата да ядат зеленчуци е битка, позната на поколения. Сега учени от университета в Лисабон стигат до извода, че решението може да се крие в музиката.
106 доброволци са помолени да оценят различни храни, докато са слушат различни мелодии. Използвани са бейби моркови, миникраставици, два вида бисквити. Саундтракът е оценяван спрямо „сладост“. Сред записите, пускани по време на хранителния експеримент, са били парчета на Майк Олдфийлд
и произведения на композитора Камий Сен-Санс.
„Трябва ви нещо звънко“, казва Чарлз Спенс, професор по експериментална психология от университета в Оксфорд, който участва в изследването.
Резултатите показват, че хората смятат храните за около пет процента по-сладки, ако по време на консумацията им слушат приятна и звучна музика.
Предишни изследвания са се концентрирали върху храни като сладолед, шоколад, напитки като вино и бира. Това изследване обаче е първото, фокусирано върху стимулирането на приема на зеленчуци.
Това, което възприемаме като вкус, е комбинация от вкус и мирис. Всички сетива участват по време на храненето, казват авторите. Както се отделя слюнка при вида на вкусна храна, така звуците са част от преживяването.
Резултатите са публикувани в изданието „Фуд куолити“.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22558
1
08.11 2022 в 11:10
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара