С покупката на Ф-16 България достигна 3% от БВП, така че България е преизпълнила целите на ЕС, каза премиерът Росен Желязков. Той е на среща на лидерите на страните от ЕС в Брюксел, на която се обсъжда укрепването на европейската отбрана и засилването на сътрудничеството с НАТО и други партньори по света.
"Ще говорим и за средствата за отбрана. Докато не малка част от страните не достигнат 2%, да говорим за увеличение е още рано", коментира още Желязков.
На срещата лидерите на ЕС ще обсъдят укрепването на европейската отбрана. В тази връзка според премиера трябва да се има предвид и положението на страната ни.
"Днес е неформалната среща, на която ще се обсъждат всички важни въпроси - в това число оперативната съвместимост, взаимодействието на ЕС с НАТО и Обединеното кралство. Важното за България е разбирането за мястото на страната ни в този сложен политически контекст. Трябва да се взимат предвид географската и политическата конюнктура - България е между Запаните Балкани и Черно море - един от трудните и пълни с напрежение райони. Ще говорим от перспективата на България за двойната употреба на транспортната инфраструктура, особено за направления важни за нас – коридор 8 – Адриатика – Черно море и разбира се, връзката - Балтийско море и Черно море. Това са важни за нас теми", заяви министър-председателят.
Той бе категоричен, че темата за еврозоната е приоритет за правителството.
"Надявам се данните, с които боравим и следва да бъдат потвърдени, ще дадат основанието, че сме изпълнили критериите. В момента изчакваме тази информация, която е много важна – за разходи на начислена основа", обясни Росен Желязков.
Росен Желязков коментира и случаят със задържаният кораб "Вежен".
"Хубавото е, че България не е замесена и не е споменавана. Нашият консул е в контакт. Знаете, че корабът е в регистрите на Малта, плава под малтийски флаг, не български. Нашият ангажимент е към екипажа. Считаме, че раследването ще приключи бързо", коментира още премиерът.

























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Йотова: Европейската комисия предложи най-рисковия бюджет за следващите седем години
ISW: Русия работи за протести срещу Зеленски
Тайно ''окръжно'' и скандал заради премахването на езиковите паралелки
Файненшъл таймс: Николай Младенов застава начело на ръководството на Газа