Имаме шестмесечен срок до края на август тази година да рестартираме процеса по приемане на законите в НС и това ще бъде направено, опитвайки се да спасим колкото може по-голяма част от второ плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост. Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев на втори за деня брифинг в Министерския съвет.
Това е моята позиция, това е позицията на парламентарната ни група. Това не е нещо ново, същото го казах преди месец в Народното събрание и тук всякакви спекулации по темата са абсолютно неуместни, каза Дончев.
На втория брифинг Дончев беше нервен, раздразнителен и обстоятелствен. Въпреки че е "много амбициозен", вицепремиерът не е убеден, че "за година и половина" може да свърши това, "което не е свършено за четири години".
Той твърди, че причината някои закони да не бъдат подкрепени не е липсата на желание за борба с корупцията, а това, че са имали нужда от редакция.
Според Дончев много по-проблемни са реформите в сектор "Енергетика" - по-конкретно либерализацията на пазара на електроенергия.
Опасността България да не използва всички средства от НПВУ в е драстичното забавяне в изпълнението на проектите в изминалите четири години. Трябва да бъде направен анализ проект по проект - тези, които са в изпълнение да бъдат ускорени. Тези, които не са започнати, трябва да бъдат спрени, защото иначе ще останат за финансиране от бюджета за 2026 г., каза вицепремиерът.
На първия брифинг по-рано днес Томислав Дончев съобщи, че второто плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост, което е за 653 млн. евро, не е под въпрос, а то ще ни бъде отказано със сигурност, въпреки че България е изпълнила 85 процента от реформите по второ плащане.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
4020
21
25.03 2025 в 16:05
3320
20
23.03 2025 в 12:53
7610
19
09.03 2025 в 13:41
2985
18
27.02 2025 в 10:16
"Джендо Джедев, не обичаме да четем заглавията на статиите май, м?"
Не обичаме да четем текста на статиите, а само заглавията май, м?
13935
17
27.02 2025 в 09:26
15925
16
27.02 2025 в 08:26
-10100
15
27.02 2025 в 04:20
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
-10100
14
27.02 2025 в 00:25
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
2985
13
26.02 2025 в 23:29
Кой е казал, че той ги е изгубил? Бодеш ли се?
110
12
26.02 2025 в 23:27
Спряха трамваите в Лайпциг до утре, след като жегата разтопи релсите
Гълъб Донев: Увеличението на винетката е едва 1,20 € на месец, не е стряскащо
Ден 474: Блато. Канадските дневници на Райна Александрова
Fibank с 2 отличия от 34-ото издание на конкурса "Банка на годината"
Гълъб Донев: Увеличението на винетката е едва 1,20 € на месец, не е стряскащо