Чудите се защо детето ви скърца със зъби.
За съжаление, не е установена ясна причина за това, затова и лечението е трудно за определяне. Но все пак е добре да знаете, че е естествено това да се случва при децата до една годинка. Може да се каже, че това важи и за 2- и 3-годишните. По една проста причина - зъбите никнат и детето е любопитно да открие промените в тялото си.
Но при по-големите този принцип не важи.
Причини за скърцане със зъби при децата
Една от причините може да е стрес и емоционално напрежение. Децата се сблъскват с много непознати неща по пътя си - те може да не са важни при възрастните, но при децата не е така. Например смяната на средата, свързано с вълнение при мъника.
Може да става дума да физиологично състояние, когато започне смяната на млечните зъби с постоянни. Тогава може да става въпрос за детски стоматологични проблеми и се налага да се обърнете към стоматолог.
Ако детето скърца със зъби, това може да се дължи на недостиг на витамини или алергии. Опасността е да се износи емайла, зъбите стават свръхчувствителни и може да се разхлабят, като предизвикат кървене на венците.
И това не е всичко, може да става дума за симптоми на бруксизмът, който при децата причинява главоболие и болки във врата или гръбначния стълб. Нарушава се равновесието, слухът и зрението. А това може да доведе до трудности при широкото отваряне на устата и болки в челюстта.
Как да спрем скърцането със зъби
Според проучванията бруксизмът е характерен за между 20% и 30% от децата. Смята се, че бруксизмът е по-често срещан в детството и може да започне, веднага щом поникнат зъбите.
Бруксизмът се наблюдава основно при малки деца и такива в предучилищна възраст. Повечето се отказват от вредния навик до 6- или 7-годишна възраст след избиването на постоянните им кътници. При други обаче проблемът продължава и през тийнейджърските години. Нощното скърцане със зъби важи за над 80% от хората.
Лечение на бруксизъм
- Като първа стъпка на лечение на бруксизъм зъболекарят може да препоръча на детето употребата на шини против скърцане със зъби по време на сън. Те наподобяват предпазителите при спортистите и трябва да се носят редовно. Те ще помогнат за оформяне на захапката на детето ви.
- Нощните навици при децата могат да се избегнат, ако тихичко му кажете да смени позата си и да отпусне челюстта си.
- При бруксизъм избягвайте да давате на детето твърди и трудни за дъвчене храни, особено дъвка, дъвчащи бонбони, пуканки и пр. По-често му предлагайте супа, яйца, кисело мляко.
- Опитайте се да намалите стреса, като говорите редовно с детето и разберете какво го тревожи. При лягане го успокойте. В останалото време му осигурете разходка, четете му книжки.
- Ако детето скърца със зъби, може да се обърнете и към психолог, за да решите проблема. Бруксизмът изисква търпение и усилия, за да се справите с него и да облекчите детето.
- Важно е да помните, че бруксизмът при бебетата и малките деца е естествена реакция при техния растеж. В повечето случаи то не трябва да буди притеснение, защото с порастването детето ще се откаже от скърцането със зъби.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Тръмп ще говори със Зеленски и Путин за спирането на войната в Украйна
Русия започва серийно производство на Орешник в ''най-скоро време''
28-годишен арестуван сириец избяга от болница в Бургас
Украйна обяви, че вече има лазерното оръжие Тризъбец