Защо детето скърца със зъби?

OFFNews 17 декември 2024 в 04:22 166 0

Дете

Снимка Интернет

Чудите се защо детето ви скърца със зъби. 

За съжаление, не е установена ясна причина за това, затова и лечението е трудно за определяне. Но все пак е добре да знаете, че е естествено това да се случва при децата до една годинка. Може да се каже, че това важи и за 2- и 3-годишните. По една проста причина - зъбите никнат и детето е любопитно да открие промените в тялото си.

Но при по-големите този принцип не важи.

Причини за скърцане със зъби при децата

Една от причините може да е стрес и емоционално напрежение. Децата се сблъскват с много непознати неща по пътя си - те може да не са важни при възрастните, но при децата не е така. Например смяната на средата, свързано с вълнение при мъника.

Може да става дума да физиологично състояние, когато започне смяната на млечните зъби с постоянни. Тогава може да става въпрос за детски стоматологични проблеми и се налага да се обърнете към стоматолог.

Ако детето скърца със зъби, това може да се дължи на недостиг на витамини или алергии. Опасността е да се износи емайла, зъбите стават свръхчувствителни и може да се разхлабят, като предизвикат кървене на венците.

И това не е всичко, може да става дума за симптоми на бруксизмът, който при децата причинява главоболие и болки във врата или гръбначния стълб. Нарушава се равновесието, слухът и зрението. А това може да доведе до трудности при широкото отваряне на устата и болки в челюстта.

Как да спрем скърцането със зъби 

Според проучванията бруксизмът е характерен за между 20% и 30% от децата. Смята се, че бруксизмът е по-често срещан в детството и може да започне, веднага щом поникнат зъбите.

Бруксизмът се наблюдава основно при малки деца и такива в предучилищна възраст. Повечето се отказват от вредния навик до 6- или 7-годишна възраст след избиването на постоянните им кътници. При други обаче проблемът продължава и през тийнейджърските години. Нощното скърцане със зъби важи за над 80% от хората.

Лечение на бруксизъм

  1. Като първа стъпка на лечение на бруксизъм зъболекарят може да препоръча на детето употребата на шини против скърцане със зъби по време на сън. Те наподобяват предпазителите при спортистите и трябва да се носят редовно. Те ще помогнат за оформяне на захапката на детето ви. 
  2. Нощните навици при децата могат да се избегнат, ако тихичко му кажете да смени позата си и да отпусне челюстта си.
  3. При бруксизъм избягвайте да давате на детето твърди и трудни за дъвчене храни, особено дъвка, дъвчащи бонбони, пуканки и пр. По-често му предлагайте супа, яйца, кисело мляко.
  4. Опитайте се да намалите стреса, като говорите редовно с детето и разберете какво го тревожи. При лягане го успокойте. В останалото време му осигурете разходка, четете му книжки.
  5. Ако детето скърца със зъби, може да се обърнете и към психолог, за да решите проблема. Бруксизмът изисква търпение и усилия, за да се справите с него и да облекчите детето. 
  6. Важно е да помните, че бруксизмът при бебетата и малките деца е естествена реакция при техния растеж. В повечето случаи то не трябва да буди притеснение, защото с порастването детето ще се откаже от скърцането със зъби.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Спас Малинов, който оцеля от лавината, която погуби 11 души