Доколко опасен е товарът на потъналия край Яйлата товарен кораб "Вера Су" за морето ни и може ли да причини екокатастрофа? Обърнахме се с тези въпроси към молекулярния биолог и вирусолог д-р Сергей Иванов.
Амониевият азот е най-усвоимата форма на азота и се използва масово в земеделието за торене. В този ред на мисли, твърденията за вероятна екологична катастрофа са пресилени. Няма опасност замърсяване, което да причини необратими последствия. Възможно е локално замърсяване и умиране на риба, ако във водата има по-голяма концентрация на амониев азот. Но в случая говорим за море, чието течение бързо ще го разнесе.
Няма риск и от цъфтеж на водораслите. За да е налице такъв, е необходимо съчетание на няколко фактора, два от които не са налице: дълъг ден и високи температури.
Дори амониевият азот да убие риба, това едва ли би се отразило и на рибарите - точно там не се лови риба, а най-близкото рибарско пристанище е на 5, 6 км. Извън това да, има критерий за съдържание на амониев азот в рибата и при превишаване тя не трябва да се консумира.
Очаква се утре опитите за разтоварване на заседналия на 20 септември "Вера Су" да продължат при по-благоприятни метеорологични условия спрямо последните дни.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
5745
1
18.10 2021 в 23:30
Последни коментари
28-годишен арестуван сириец избяга от болница в Бургас
Тръмп ще говори със Зеленски и Путин за спирането на войната в Украйна
Русия започва серийно производство на Орешник в ''най-скоро време''
28-годишен арестуван сириец избяга от болница в Бургас
Украйна обяви, че вече има лазерното оръжие Тризъбец