Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов проведе среща с кмета на Ямбол Валентин Ревански, съобщават на сайта на общината. Пред ръководството на общината Ефтимов разясни, че Министерството на отбраната предвижда разширяването на казармен район Кабиле за ниво бригада от 2000 военни, но тя ще остане изцяло българска, а не българо-американска съвместна база, каквато е тази на Ново село. Кметът на града Валентин Ревански обаче е категоричен, че ще проведе местен референдум по темата.
Този район е препоръчан, заради близостта му до летище и пристанище, до полигон "Ново село", както и заради изградената железопътна и пътна инфраструктура.
Адмирал Ефтимов каза още, че в базата на Кабиле не са правени инвестиции от 30-40 години. Сега се предвижда да бъдат основно ремонтирани сградите, да се изградят нови трафопостове и канализацията, като средствата ще бъдат осигурени от държавния ни бюджет и от бюджета на НАТО.
Процедурите за това вече са стартирани от страна на Министерството на отбраната. Предвижда се и изграждане на временен лагер по искане на ръководството на водената от Италия Многонационална бойна група на НАТО.
Началникът на отбраната допълни, че освен повече сигурност и надеждна отбрана, съюзните формирования у нас ще донесат и икономически ползи, като биха подпомогнали местния бизнес в областта на строителството, осигуряване на комунално-битови услуги и стоки.
"Проблемът е, че казарменият район на Кабиле е в близост до урбанизираната територия на Ямбол. В случая за нас е важно, спокойствието на гражданите", каза ямболският кмет Валентин Ревански.
Той допълни, че Ямбол се бори за всеки нов жител, за това са създадени нови социални програми, за хората, които предпочетат да живеят в града, инвестира се не само в инфраструктурата, а и в образованието и спорта.
Кметът заяви категорично, че той и екипът му ще спазят обещанията пред гражданите да се направи допитване или местен референдум, както го правят по всички по-важни въпроси.
"По време на срещите си с граждани, основните им искания към нас бяха да се чуе мнението на жителите на Ямбол относно мигрантски центрове и бази на НАТО. Аз и екипът ми сме хора, които изпълняваме ангажиментите, които поемаме", заяви Ревански.
Двете страни постигнаха договорка да се проведе разяснителна кампания сред населението от страна на Министерството на отбраната, за да може гражданите да вземат информирано решение по въпроса за държавното решение за разширяване на казармения район.
През септември миналата година стана ясно, че България ще изгради нови сгради и съоръжения за бойната група на НАТО у нас с цел разполагане на български и съюзни военни формирования.
Следете новините ни в :














Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3205
22
16.02 2024 в 18:58
-85
21
16.02 2024 в 17:12
2985
20
16.02 2024 в 17:06
Днес не ти върви. По-добре се успокой, излез и пий една биричка някъде. Че ако продължаваш в същия дух, до утре мохе да останеш без профил. Което няма да е лошо, любопитни сме какъв ще е следващият ти ник тук. Нещо като гражданина Гунчев в един култов български филм. :D
5
17
16.02 2024 в 16:32
2985
15
16.02 2024 в 16:21
2985
13
16.02 2024 в 16:13
Дай пак, не ти се разбира! ;)
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен
Демерджиев призова стопаните на пътя да се събудят. Иначе ще сезира прокуратурата за престъпно бездействие