Задължителната литература в училище е тема на четвъртата дискусия от поредицата на Национален център за книгата – НДК, посветена на Годината на детската книга. Дебатът ще се проведе на 22 април (събота) от 16:00 часа в Литературен клуб „Перото“.
Като контрапункт на задължителната литература в училище Национален център за книгата – НДК ще изготви препоръчителен списък със съвременна детско-юношеска литература, който да насърчава не само задължението, но и любовта към четенето.
За целта Центърът събира предложения на nbc@ndk.bg, а крайният срок е 20 април.
Изпратете заглавията и авторите на книгите, които вие като деца с удоволствите сте чели, както и книгите, които вашите деца днес разгръщат в захлас.
Иницитивата съпътства дискусията, която ще се фокусира върху следните въпроси: Има ли място за съвременната литература от началото на ХХI век в образованието? Как да не задушим интереса към четенето с литературния канон, който задължава учениците не само да прочетат, но и да зазубрят онова, което трябва да харесат в класиците, за да получат добра оценка на изпитите по литература? По-опасен ли е таблетът от превръщането на четенето в задължение? Да оставим ли пазарът да бъде единствен коректив на неактуализираните учебни програми?
Участници в дискусията ще бъдат Ангел Игов – писател и преводач, Александър Секулов – писател и поет, Александър Шпатов – писател, доц. д-р Дарин Тенев – преподавател по Теория на литературата, преводач и японист, Александър Кръстев – „Аз чета”, Михаела Петрова – ръководител на Национален център за книгата – НДК.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир