Ако Радев не се беше явил на изборите, „Продължаваме Промяната- Демократична България” щеше да получи повече подкрепа, заяви политологът Светлин Тачев от социологическата агенция „Мяра” в ефира на „Здравей, България” по Нова.
По негови данни голяма част от гласовете на поколението „Z” са отишли при „Прогресивна България”, а друга – при ПП-ДБ.
„Радев е активирал 13,8% от тези, които не са гласували или не са имали право да гласуват на изборите през 2024 г., 10,8% от гласувалите с „Не подкрепям никого” на миналия вот също са дали гласа си за Радев. Неговите избиратели идват от БСП-ОЛ, 16% от ПП-ДБ, 13,21% от ГЕРБ-СДС, както и процент от „Възраждане”. ПП-ДБ също са активирали хора, които не са гласували на предишни избори”, посочи експерът.
Според него резултатът на „Прогресивна България” се дължи на нестабилността на управлението в последните 5-6 години.
„Дойде краят на този политически цикъл. Българите търсят стабилност и затова Румен Радев има нелеката задача да отговори на очакванията на гражданите”, смята Тачев.
Той подчерта, че след влизането ни в Шенген и приемането на еврото, България официално е интегрирана в западните структури и не би следвало „Прогресивна България” да се отклони от този път.
Тачев припомни, че формации, които са управлявали с ГЕРБ, след това изпадат от парламента, а за доказателство посочи резултата на „Има такъв народ” на тези избори.
„В сегашната ситуация Румен Радев има възможността да управлява сам, това не се е случвало от 2000-та г.”, заключи политолога.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-1243
16
21.04 2026 в 18:17
5
15
21.04 2026 в 11:17
2247
14
21.04 2026 в 10:50
2247
13
21.04 2026 в 10:45
3010
12
21.04 2026 в 10:23
2950
11
21.04 2026 в 09:48
18049
10
21.04 2026 в 09:46
2715
9
21.04 2026 в 09:45
Все пак, да отбележим, че от всички партии само на ППДБ електоралната подкрепа се повиши, което е крехка основа за оптимизъм, макар и с хоризонт 4 години.
A propos, с интерес ще следя да ли плювките по ППДБ ще продължат.
2985
8
21.04 2026 в 09:38
Е така, де - и Копейкин, и Льотчика са Чебурашки. Но имайки предвид, че партийката на Копейкин има все по-малко гласове, а само 1% от неговите избиратели са дали глас за другата Чебурашка, логично е да се предположи, че крайните копейки (демек тия, които гласуват за Копейкин), се топят откъм гласуване.
3935
7
21.04 2026 в 09:31
Как да не са се преляли? Мигар Радев не е чебурашка?
Ето защо подлез до Борисовата градина бе боядисан в зелено
Дара се отказа да пее на фестивал с проруски изпълнители
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Русия обмисля пълна забрана на износа на дизел
Мицкоски обвини България, че е застрашила сигурността на семейството му