На този ден през 1888 г. в село Харманлък, днес Дъбовик, Добричко, е родена Изидора Пейсах, по-известна с псевдонима си Дора Габе.
Освен поетеса, Габе е публицист и общественик, част от българския елит след Освобождението.
От малкото добричко село младата Габе се мести във Варна, където завършва гимназия. По-нататък животът я праща в София, където изучава естествени науки в Софийския университет. Освен в София, поетесата учи и в Женева - френска филология, и Гренобъл. На едва 19 години тя става учител по френски език в Добрич.
Освен преподавателската дейност, Габе работи и като преводач, а кариерата и я отвежда многократно извън страната, но една от най-силните връзки на поетесата е с Полша. Тя е сред учредителите на Българо-полския комитет, работи и като съветник по културните въпроси в посолството ни във Варшава до средата на миналия век.
Тя пише за много списания и вестници, сред които „Златорог", „Изкуство и критика“ и „Мисъл“, но те са една малка част от изданията, където са поместени нейни трудове.
Освен с ерудицията си, Габе е известна и със своята красота, която успява да плени някои от най-желаните мъже на тогавашния български елит. Яворов е влюбен в нея, а самата тя твърди, че едно от най-известните му стихотворения - "Две хубави очи" е написано за нея. Йовков също въздиша по нея, както и още десетки мъже.
Габе има дългогодишен брак с един от най-изтъкнатите литературни историци и критици на България от времето - доц. Боян Пенев. Първоначално тя на обръща внимание на изтъкнатия си ухажор, тъй като има връзка с Пейо Яворов, но след раздялата им приема предложението му за брак.
През 1909 г. двамата се женят. Те обаче нямат наследници, тъй като в ранните години от съжителството им Габе прави аборт, подтикната от Пенев. След като се отказва от нероденото си дете, Габе така и не може да забременее отново, въпреки скъпите лечения в чужбина, на които се подлага.
През 1922 г. двамата се разделят без развод, а причина за това са дългогодишните отношения на Пенев с друга жена, която успява да му роди дете.
Несгодите в личен план, неуспешния и брак и множеството романси обаче не успяват да пречупят духа на Габе, която оставя след себе си изключително богато културно наследство.
Нейните любовни и детски стихотворения, повести и романи и довеждат множество награди, сред които награда „Петко Рачов Славейков“ за литературното ѝ творчество, свързано с децата и българското училище, удостоена е с почетния знак на София, I степен, както и множество награди от Народната република. През 1968 г. е удостоена със званието „Почетен гражданин на град Толбухин“.
На 16 ноември 1983 г. Дора Габе умира на 95 години.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Nedejte taka
''Медицински надзор'' проверя кюстендилската болница, отказала прием на дете
CAHDOKAH
ГЕРБ към ПП-ДБ: Не е правилно срещите да са през социалните мрежи и медиите
dolivo
Пулмолог: Слушайте любима музика, като ви нападне вирус, не духайте силно носа при хрема
dolivo
Руснаците се готвят за настъпление в района на Донецк