В 94% от кварталите на София имотите за жилищни цели са надценени, а в 35% от тях има балон. Под 10% от домакинства с най-високи доходи в столицата могат да си позволят жилище през 2022 г. В Пловдив и Варна жилищата са достъпни за едва 10% от домакинствата. Бургас отбелязва резултат близък до средния за страната, където жилищата са достъпни за 30% от домакинствата. Бургас е и градът с най-малко влошаване на показателя за достъпност през 2022 г. спрямо 2021 г. в групата на шестте най-големи градове в страната, за които НСИ публикува данни.
Това става ясно от ежегодния анализ за достъпността на жилищата в България, публикуван от "УниКредит Булбанк".
В групата на средно големите градове, подобряване на метриката за достъпност през 2022 г. в сравнение с 2021 г. се отчита в Пазарджик, където като правило доходите на домакинствата печелят от близостта до пазара на труда с едни от най-високите нива на заплати - този на Пловдив. В същото време влошаване на достъпността на жилищата се наблюдава в Добрич и Благоевград, докато в останалите шест града стойностите отчетени през 2022 г. са без голяма промяна спрямо тези през 2021 г.
За да се върне пазарът в София отново към равновесие, при условие че доходите останат без промяна, е необходим спад в цените на жилищата в София от 47%. Ако цените на жилищата останат фиксирани и целия преход към равновесен пазар се осъществи само чрез увеличение на доходите, те трябва да нараснат с 89%.
Последните данни за 2022 г. сочат, че достъпността на жилищата в София (от 11.4 пъти) е близка до тази в най-големите градове на Канада - Торонто, Австралия - Мелбърн, втория най-голям град на САЩ - Лос Анджелис, все страни с далеч по-високи доходи от тези в България, както и във втората и третата група най-големи градове в Китай, където доходите са близки до тези у нас. В същото време, в най-силно прегряващите големи градове в Канада – Ванкувър, Австралия – Сидни, както и в групата на четирите най-големи градове на Китай са отчетени индекси за достъпност на жилищата през миналата година, които са по-високи, в някои случаи значително, спрямо тези измерени в София.
През последните седем години различията между столицата и средните за страната стойности в националните пазари включени в нашата извадка се задълбочават най-много в България. Това още веднъж подчертава наличието на големи и продължаващи да се изострят диспропорции между столицата и останалите региони на страната, което остава извън фокуса на вниманието на отговарящите за провежданата у нас стопанска политика.
През второто тримесечие на 2023 г. цените на жилищата в България отчетоха втория най-висок ръст в Европа.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1027
3
01.12 2023 в 13:29
4642
2
01.12 2023 в 13:21
Кога ще се спука балона?
-40
1
01.12 2023 в 13:14
Последни коментари
user4eto
Сезонът на подаръците в сервиза на Huawei е открит с удължена кампания „Повече грижа за теб“ до 31 декември 2024
Джендо Джедев
Мелания Тръмп няма намерение да се мести в Белия дом
ob1
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
user4eto
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода
user4eto
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Niko Kolev
Как ''най-добрият приятел на Тръмп'' Илон Мъск се скара с Великобритания
TheRealDruckertreiber
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България