От Русия ни ругаят заради освобождението: „наглеци, слепци, неблагодарници“
Изявлението на българското Външно министерство от 3 септември по повод събитието, организирано от руското посолство у нас, предизвика остри реакции в Москва. Да громят българската политика с коментари са мобилизирани висши фактори от властите, дипломати, политолози и всякакви експерти в Русия и, разбира се, медиите.
Председателят на парламентарния комитет по международните работи Леонид Слуцкий определи като „историческа лъжа, слепота и неблагодарност, граничещи с кощунството“ отричането на ролята на СССР в освобождението на Европа от нацизма. Според него, подобни изказвания са част от антируската политика, налагана на европейските страни от САЩ.
Депутатката от Държавната Дума Наталия Поклонская подчерта, че това е „провокационно изявление на външно-политическото ведомство“. „Българският народ обаче не споделя мнението на дипломатите. Такава гледна точка може да бъде подкрепяна само от невежи“, твърди тя, цитирана от РИА Новости.
Агенцията съобщава и позицията на певеца и народен артист на Русия и България Бедрос Киркоров, който призовава да не се подкрепя „съмнителният исторически тезис“ за това, че борбата на Съветския съюз срещу нацизма по време на Втората световна война е довела до освобождението на Европа.
Според него, с подобни действия София се опитва да разпали „огън срещу Русия“. „Българските власти искат да превърнат освободителната война в окупация. България беше социалистическа страна, която бе освободена от войските на Червената армия. Независимо от това, сега МВнР заявява, че сме окупирали страната и сме донесли репресии“, коментира певецът.
„Да, ние донесохме репресии, но ние съдихме тези български фашисти, които задушаваха партизанското движение в България. Ние ги съдихме с Народния съд и ги разстреляхме. Аз съм се борил срещу фашизма и ще се боря докрай“, продължава Киркоров.
В подкрепа на „братушките“ се изказа вчера и лидерът на АБВ Румен Петков. Интервюто му пред радио „Говорит Москва“ е широко цитирано в руските медии, като се уточнява, че той е и бивш министър на вътрешните работи.
Българският политик определя позицията дипломатическото ни ведомство като безумна и твърди, че „в България няма никакви съмнения за заслугите на Червената армия за освобождението на Източна Европа“. „Всичко, което се случи след 1944 г. в България и 1949 г. в света – всичко беше уговорено от страните, които участваха във войната: Съветският съюз, САЩ, Великобритания. И това не е решение само на една от тези държави“, казва Румен Петков.
В ефира на същото радио Вадим Трухачов, доцент от катедрата за чуждестранна регионалистика и външна политика на Руския държавен хуманитарен университет, призова „да се ограничат чартърните полети от Русия за България, защото „българите наглеят”.
„Бих ограничил броя на чартърните полети в България заради държанието им. Това трябва да им подейства отрезвяващо. Българите наглеят заради това, че не им отговоряме. Отговорът трябва да бъде под формата на временно ограничение. Трябва с помощта на подобни изложби /планираната от руското посолство в София, бел.ред./ да се просветява населението. България е била съюзница на Хитлер и именно това е причината Червената армия да отиде там”, коментира Трухачов.
И продължава: „България много иска да се прояви пред Европейския съюз и НАТО. Православните българи, които пишат на кирилица, трябва да се показват като още по-големи русофоби и от поляците. България в продължение на много години показва черна неблагодарност към руския народ, който ѝ помогна да се освободи от 500-годишно османско владичество. Според мен, близките отношения с България са огромна грешка”, твърди той.
„Заявлението на българското МВнР предизвиква известно недоумение, защото то е некоректно спрямо труда на много историци, архивисти и музейни работници, които подготвят изложбата за освобождението на Източна Европа от Червената армия вече от няколко месеца. Тяхната работа е изключително професионална, за разлика от заявлението на българското МВнР. Но, разбира се, аз смятам, че в България малцина мислят като хората, публикували това заявление”, коментира членът на президиума на Руското историческо общество /РИО/ и изпълнителен директор на фонда „История Отечества” Константин Могильовски.
Освен, че отправя покана към всички български дипломати, професионални историци и любители да посетят изложбата на 9 септември, той изразява готовност да организира кръгла маса в Русия или България, за да се разбере какво се е случило тогава.
„Президентът на България ще трябва да реагира на всяко недопустимо изявление, подобно на огласеното от българското МВнР. Да се обвинява Русия, че е допринесла за окупационен режим, е неморално“, казва пред RT Владимир Джабаров, първи зам.-председател на комитета по международните работи при Съвета на Руската федерация.
В ефира на радио „Спутник“ политологът к.и.н. Михаил Смолин разсъждава от какво може да е продиктувана позицията на официална София. „Изявлението на българското ръководство е в западноевропейски тренд, където са решили да препишат историята на Втората световна война, да зачертаят СССР сред победителите и да му отнемат основния принос в тази обща победа, за да може СССР да се възприема като същия агресор, какъвто е национал-социалистическа Германия“, коментира Смолин.
Според него България отхвърля собствената си история и демонстрира определена неблагодарност, като не си спомня, че по-рано руските солдати вече са я освободили от османското иго.
Преди дни по време на проявите в памет на 80 г. от Втората световна война Варшава обвини Русия за това, че поляците не са получили следвоенни репарации от Германия. Президентът Владимир Путин не беше поканен там.
Президентката на Естония Керсти Калюлайд посочи, че за страната й войната е приключила едва преди 25 години с оттеглянето на руската армия, когато „последните вагони с техниката на окупационните войски напуснаха територията“.